Граѓаните реагираат за невообичаено високи сметки за струја

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

Пролетни сметки со суми како за зимските месеци. На драстично повисоки сметки за струја во ек на здравствена и економска криза, се пожалија голем број граѓани. На, сметките кои ги покажаа пред нашата камера може да се забележи дека сметката за месец март им изнесувала 2 156 денари, додека онаа за април, кога реално не беше потребно дополнително загревање е дури тројно повисока, односно стигнува сума до 100 евра.

Голем број поплаки од револтирани граѓани стигнале и до Регулаторната комисија за енергетика.

„Имаме одреден број поплаки стигнато и до РКЕ, ние неколкупати ја известиме јавноста дека секој потрошувач има право на самоисчитување, самиот да си ја прочита состојбата на своето броило и да ја достави до снабдувачот и сметката веднаш ќе му биде коригирана. Дополнително направивме сериозен притисок до ЕВН да објави веб алатка односно апликација на која секој потрошувач ќе може електронски да си ја достави својата потрошувачка.“вели Марко Бислимовски, претседател на РКЕ.

Од ЕВН пак енормната разлика во сметките ја правдаат со тоа дека во овие месеци додека трае ситуацијата не вршеле мерења на броилата. Портпаролот на ЕВН, Атанас Ковачевски за Канал 5 уверува дека ќе следи порамнување во следните месеци.

– Има корисници кои во јануари и февруари добија претпоставена потрошувачка, таа можеби била за некој процент пониска од она што реално го трошеле, нормално ако следниот месец добијат повтроно претпоставена потрошувачка, во месец март ќе добијат помала од што реално трошат, а во март седевме дома, мали бизниси беа затворени, а потрошувачка беше на исто ниво, што значи потрошувачката од кај бизниси сега е кај граѓани, кога ќе се случи во мај да отчитуваме ќе имаме реална и затоа некои корисници добиле по 5 илјади и тука не може корекција, затоа што претходно не побарале корекција кога добиле помали сметки, ВЕЛИ Атанас Ковачевски, ЕВН .

Додека јавноста очекува ЕВН да ги коригира грешките, Ковачевски пак ги охрабрува граѓаните доколку забележат голема разлика во сумата на сметките сами да ги проверат броилата и да ја известат ЕВН за грешката која ја направила, по телефон или пак електорнски, па таа ќе изврши корекција.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести