ГРАЃАНИТЕ СЕ ГАЗДИ НА ОВАА ЗЕМЈА: Народот ќе испрати силна порака до тие „од горе“!

Поврзано

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ДИМИТРИЕСКА КОЧОСКА: Ребалансот на буџетот е целосно промашен

Комплетно е промашена пресметката на приходите во ребалансот на буџетот истакна техничката заменик министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на...

-Дали сакате 4 години со Заев и Шеќеринска? Заев е единаесет години и седум, осум месеци на власт во Струмица, во општината Струмица, а Шеќеринска е во политиката повеќе од 20 години. Тие се симбол на нестабилност, деструкција и на неработење. Со нив ќе добиете 4 години експерименти во Македонија, истакна вечерва на митингот во Неготино, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

gruevski_negotino2

Груевски посочи дека и Заев и Радмила, неколку пати губат, но никако не ја сфаќаат пораката од граѓаните.

-Радмила го преживеа најголемиот пораз во историјата на политиката и мува не ја лази. Во 2008 беше кандидат за премиер и го доживеа најголемиот пораз во историјата на политиката во Македонија. Шета насмеана, како ништо да не се случило. Тоа е она потценување на народот и доказ дека тие луѓе не може да ја сфатат лекцијата од народот. Заев исто така, човекот запнал премиер да биде. Им се фали на албанските политичари дека го спремале од горе. А, народот, што ќе правиме со народот. Од горе нека го спремаат, а овој народ тука? И него ли од горе ќе го спремаат? Епа не можат од горе народот да го спремаат. Можат Заев да го спремаат, ама народот тешко одозгора да го спремаат. Тоа што народот ништо не му верува и не го сака, тоа за него и не е нешто важно. Тоа е тоа потценување кон сопствената држава и кон сопствениот народ. Затоа овојпат ќе претрпат историски пораз затоа што оваа одлука не е само против нив туку и против сите кои го потценуваат овој народ, рече Груевски.

Тој нагласи дека победата на ВМРО-ДПМНЕ која следи на 11 декември, ќе биде порака не само до локалните политичари кои знаат да се стават на располагање на некои други од горе како што викаат тие, туку ќе биде порака и за тие од горе, и на нив да им се прати порака, дека во оваа држава тука, газда на оваа земја е народот на оваа земја, граѓаните на оваа држава.

-Знам дека многумина од вас, се каеја после неуспехот на референдумот за територијалната распределба. Се сеќаваме на тие времиња пред 11 години, сфатија што значи тоа за државата сите. Овојпат сите ќе излезат и нема да остават простор некој да помисли дека може да си игра со државата. Со други зборови видовме што не снајде после референдумот, особено луѓето што ивеат во одредени делови на Македонија. Со тоа што тогаш, излегоа многу но не доволно. Затоа кога повторно сме пред таков сличен момент, како што беше тој кога беше референдумот во 2005 година. Сега е сличен момент и грешката не смее да се повтори. Тогаш кампањата за референдум ја предводеше ВМРО ДПМНЕ и многу јасно укажувавме што следува во Македонија. Сега повторно ВМРО ја предводи оваа кампања заедно со коалицијата За подобра Македонија, пак укажуваме што следи. Но, народот сега е многу поискусен, народот сега виде, виде особено што се случи, во Кичево во Струга, во некои делови на Скопје, а гледа и што се заговара сега. Затоа убеден сум дека овојпат излезноста, гласањето, одлучноста ќе бидат масовни како никогаш во историјата на Република Македонија, рече Никола Груевски во своето обраќање пред неготинчани.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести