ГРАЃАНИТЕ СЕ СТОЛБОТ НА МАКЕДОНИЈА: Народот ќе гласа за суверена и просперитетна иднина во Македонија!

Поврзано

ВАКА СЕ ГРИЖАТ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ЛУЃЕТО: Зекири соопшти дека има коронавирус, а СДСМ бecрамно тера кампања и средби со граѓани

Потпретседателот на СДСМ, Зекири соопшти дека има кopонавирус, а СДСМ бесрамно тера кампања и средби со граѓани, обвинуваат од...

ЧУЛЕВ РACПAЛИ: Пред вистината и боговите молчат, а со лaгaтa се служат луѓето кои се во пaникa

Пред вистината и боговите молчат, а со лагата се служат луѓето кои се во паника, страв или пак недозволно...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев...

Во својот говор на митингот во Аеродром, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа во ИЕ 4, Никола Груевски им се обрати на граѓаните да изберат мудро, убаво да размислат кој може да направи за нив повеќе, за државата и за иднината.
nik5

-Дозволете да им се обратам на вработените, вие кои многу добро знаете да процените кој може да направи повеќе за вас и вашето семејство, кој може да ги реши проблемите со кој се соочувате. Ќе слушате постојано ветувања дека приходите ќе ви пораснеле на 1000 евра по семејство, ќе слушате и дека ќе имате дупла плата, но најдобро знаете дека нема ништо од тоа, тоа е проверено дека нема да се оствари. И замислите тоа го кажува човек кој во исто време кога ветува дупли плати вработените во неговите фирми ги држи на минималец. Исто така ќе слушате и разно разни навреди дека сте биле само гласачка машинерија на власта, дека во строј сте оделе да гласате, само затоа што не се согласувате со Заев, тие навреди се само израз на слабост и ништо повеќе. Немојте да ве повредуваат, исфрустрирани се, слаби се, мене ме навредуваат, вас ве навредуваат….затоа губат. Губат 9 пати на избори и ќе изгубат и овој 10-ти пат. Вие знаете најдобро кој може да ви помогне и да направи повеќе за вас, рече Груевски.

Тој им се обрати и на невработените.

-Во периодот ќе се изнаслушате за тоа дека ќе вработувале, тие ветувања доаѓаат од оние кои исполажаа дека ќе вработат по еден од секое семејство но и од оние кои не донесоа ниту една инвестиција. Истата таа екипа зборуваше дека ќе работат по еден од семејство, видевме како вработија. Испобркаа по еден од секое семејство. И од оние кои не донесоа ни една инвестиција, Заев 11 ипол години не донесе ниту еден инвеститор ниту едно работно место нема отворено, како нас, кои носиме инвестиции кои отвораат по 1000 работни места. Ние го однесовме Џоносн Контролс кој во Струмица, не за да му покажеме на Заев, туку за граѓаните, за нив ќе се отворат 1500 нови работни места, рече Груевски.

Ние, додаде тој, за разлика од нив покажавме дека можеме да се справуваме со невработеноста. Тоа го знаат над 160 илјади кои се вработија и ќе продолжиме понатаму со отворање ена најмалку 70 000 работни места. Ние не кажуваме само што ќе направиме туку и како ќе го направиме тоа.

-Во програмата за секој проект има објаснување. дел по дел на митинзи ги објаснуваме,…еден по ден. Прашањето кое секој треба да си го постави пред својот избор овие денови пред нас е: Со кого ќе ви биде на вас лично подобро, кој ќе сработи повеќе, кој има историја на подобро сработено, јас како претседател на Владата или Заев. Кој повеќе држи до дадениот збор, а кој ги заборава ветувањата како да не биле….кој подобро ќе се справи со економските предизвици. Видовте вие со какви предизвици се справивме, со светска, европска економска криза и со домашна политичка криза. Со кого ќе се чувствувате посигурно и побезбедно, кој има подобар кадар и програма, размислете пред да гласате…. кој ќе отвори голем број нови работни места и ќе овозможи повисоки плати, пензии, социјална помош, на кого повеќе му верувате, кој ќе биде достоинствен пред уцени, и со кого нема да се срамите кога еден ден ќе погледнете назад… кој ќе ги штити државните интереси подобро. И конечно на кого можете повеќе да му верувате, кој ќе биде достоинствен пред уцени и со кого нема да се срамите кога ќе погледнете назад и кој ќе ги штити националните и државните интереси. Во суштина ова е едноставен избор и покрај сложените околности во кои се прави, и покрај сите заблуди и манипулации кои ги прават. Ова е избор за тебе и за Македонија, порача Груевски.

Вие сте столбот на нашата држава, додаде тој и продолжи: столб кој остана цврст и покрај сите предизвици изминатиов период. Сетете се само низ што се поминав. Време е за одговорот! За заедничкиот одговор!

Актуелно

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

КOРOНAТA НЕ БИРА: Мухамед Зекири позитивен на Koвид-19

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и...

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче, место да ја рабори работата...

Повеќе вести