ГРАЃАНИТЕ СО ПЕТИЦИЈА: Да ја спречиме нелегалната изградба на џамија во ски-центарот Попова Шапка

Поврзано

СО СДСМ НА ВЛАСТ: Цвета финасискиот kpиминал во Македонија

Од 509.907.569 денари штета преку 94 kpивични дела во 2015 година до 9.315.337.006 денари штeта врз буџетот преку 122...

СО НОВАТА УРЕДБА НА ВЛАДАТА: Бројот на патниците во возилата да изнесува најмногу до 50% од капацитетот на возилат

На денешната седница Владата ја дополни Уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за...

ОСТАНА МИСТЕРИЈА: Ниту еднаш Катица не објасни на јавноста што тоа ќе биде ОК

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“ гостуваше адвокат Сузана Јошевска Анастасовска при што посочи дека во текот на...

Граѓаните започнаа со петиција за собирање на доволно потписи против нелегалната изградба на џамија на Попова Шапка, која поминува незабележано од страна на локалната и центраната власт

 

И покрај силните укажувања од медиумите и граѓаните, минитерот за транспорт и врски Сугаревски, како и градоначалничката на Тетово Теута Арифи, сеуште немаат превземено мерки за спречување на нелегалната изградба на џамија во викенд населбата на Попова Шапка, која ја започна ИВЗ.

Поради ова, граѓаните започнаа со онлајн петиција во која како што велат, поради непостапување на надлежните органи, тие ќе бараат поддршка од институциите во ЕУ.

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

Како граѓани на РМ сме револтирани и огорчени од однесувањето на институциите на РМ и од нивното толерантно однесување, кон спроведување на незаконската постапка која ја изврши Исламската Верска Заедница ( ИВЗ ), во спроведување на узурпација на државно земјиште и спроведување на ДИВОГРАДБА, градење на верски објект во реонот на Викенд Населба на Попова Шапка. За овој незаконски акт сопствениците на викенд куќите не се ни консултирани и не се согласни, бидејки местото на кое се гради овој верски објект ( џамија ) е во самата Викенд Населба, и нејзината градба не одговара за ваква населба а и на многу викенд куќи смета бидејки е во нивна близина. Бидејки институциите на РМ немаат превземено ништо од своите надлежности за спречување на оваа незаконска постапка, ние оваа наша петиција за НЕСОГЛАСНОСТ ја испраќаме до сите релевантни институции од РМ, институциите на ЕУ во Република Македонија и Амбасадите на странските земји кои се приатни во РМ. Во надеж дена сите насочени институции кои се декларирани за владеење на правото и почитување на демократијата ке дејствуваат на спроведување на Законите кои владеат во Република Македонија за разрешување на овој незаконски акт и ќе одиграат важна улога за позитивно решение за разрешување на овој чин – СПРЕЧУВАЊЕ НА НЕЗАКОНСКА ГРАДБА ( ДИВОГРАДБА ) БЕЗ ОДОБРУВАЊЕ НА МЕСНОТО НАСЕЛЕНИЕ И НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО СОГЛАСНОСТ СО УРБАНИСТИКИОТ ПЛАН ЗА ВИКЕНД НАСЕЛБАТА НА ПОПОВА ШАПКА. – стои во објаснувањето на петицијата.

[/kopa_block_quote]

Ако сакате да ја поддржите оваа петиција, тоа можете да го направите ТУКА!

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести