ГРАЃАНИТЕ СО ПЕТИЦИЈА: Да ја спречиме нелегалната изградба на џамија во ски-центарот Попова Шапка

Поврзано

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната...

Официјална средба на партиските лидери по собраниската седница

Со конститутивната седница на Собранието, политичките лидери официјално ги започнуваат преговорите за ново мнозинство. Официјална средба ќе се одржи...

(Видео) Момчињата на педалинката нe знaeле да пливaaт

Ниту едно од момчињата на педалинката од која исчезна 16 годишно момче на преспанско Езеро, не било пливач. Тие не...
- Advertisement -

Граѓаните започнаа со петиција за собирање на доволно потписи против нелегалната изградба на џамија на Попова Шапка, која поминува незабележано од страна на локалната и центраната власт

 

И покрај силните укажувања од медиумите и граѓаните, минитерот за транспорт и врски Сугаревски, како и градоначалничката на Тетово Теута Арифи, сеуште немаат превземено мерки за спречување на нелегалната изградба на џамија во викенд населбата на Попова Шапка, која ја започна ИВЗ.

Поради ова, граѓаните започнаа со онлајн петиција во која како што велат, поради непостапување на надлежните органи, тие ќе бараат поддршка од институциите во ЕУ.

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

Како граѓани на РМ сме револтирани и огорчени од однесувањето на институциите на РМ и од нивното толерантно однесување, кон спроведување на незаконската постапка која ја изврши Исламската Верска Заедница ( ИВЗ ), во спроведување на узурпација на државно земјиште и спроведување на ДИВОГРАДБА, градење на верски објект во реонот на Викенд Населба на Попова Шапка. За овој незаконски акт сопствениците на викенд куќите не се ни консултирани и не се согласни, бидејки местото на кое се гради овој верски објект ( џамија ) е во самата Викенд Населба, и нејзината градба не одговара за ваква населба а и на многу викенд куќи смета бидејки е во нивна близина. Бидејки институциите на РМ немаат превземено ништо од своите надлежности за спречување на оваа незаконска постапка, ние оваа наша петиција за НЕСОГЛАСНОСТ ја испраќаме до сите релевантни институции од РМ, институциите на ЕУ во Република Македонија и Амбасадите на странските земји кои се приатни во РМ. Во надеж дена сите насочени институции кои се декларирани за владеење на правото и почитување на демократијата ке дејствуваат на спроведување на Законите кои владеат во Република Македонија за разрешување на овој незаконски акт и ќе одиграат важна улога за позитивно решение за разрешување на овој чин – СПРЕЧУВАЊЕ НА НЕЗАКОНСКА ГРАДБА ( ДИВОГРАДБА ) БЕЗ ОДОБРУВАЊЕ НА МЕСНОТО НАСЕЛЕНИЕ И НАДЛЕЖНИТЕ ИНСТИТУЦИИ ВО СОГЛАСНОСТ СО УРБАНИСТИКИОТ ПЛАН ЗА ВИКЕНД НАСЕЛБАТА НА ПОПОВА ШАПКА. – стои во објаснувањето на петицијата.

[/kopa_block_quote]

Ако сакате да ја поддржите оваа петиција, тоа можете да го направите ТУКА!

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд...

(Видео) Мајка ископала тунел за да го извади синот од зaтвop

51-годишна жена од Украина се обидела да ископа тунел, како би го ослободила нејзиниот син кој е во зaтвop. Сега и самата е соочена...

Седуммина пoчинaти и 250 новозaболeни во Косово

Косовскиот Институт за јавно здравје денеска регистрира седуммина починати и 250 новозаболени. Позитивен на коронавирус е и косовскиот премиер Авдулах Хоти, кој објави дека своите...

Среде најголемата криза покачени сметки за струја, во соседство намалување како помош на граѓаните

Со една просечна плата Македонецот може да подмири околу 17 сметки за струја, Хрватот 45, додека Британецот со месечната заработка може да плати над...

Трамп прогласи вонрeдна состојба во Северна Каролина поради Исајас

Американскиот претседател Доналд Трамп прогласи вонредна состојба во Северна Каролина пред пристигнување на бурата, за да се овозможи пристап до федералните фондови со цел...

More Articles Like This