ГРАЃАНИТЕ ЈА БАРААТ ГЛАВАТА НА ЗАЕВ: Ќе платиш на избори за сите потфрлувања!

Поврзано

БЕЗ КОМЕНТАР: Вработените во „Македонски Шуми” сѐ уште без плата, а од понеделник и без здравство

Вработените во "Македонски Шуми" сѐ уште без плата, а од понеделник и без здравство, пишува на фејсбук Кире Михајлов. Зоране,...

(Видео) МИСАЈЛОВСКИ: Народе, зaштити се бидејќи оваа власт не препушти целосно сами на себе

Ненормална Нормалност⁉️⁉️ Народе заштити се и почитувај мерки!Неопходно е да си помогнеме сите заедно, бидејќи оваа власт не прeпушти целосно...

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, заедно со министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска одржаа прес-конференција на која ги презентираа главните аспекти на Буџетот на Република Македонија за 2019 година, кој вчера, како Предлог-Буџет беше доставен до Собранието на РМ.

Тој за Буџетот изјави дека ова се парите што секој од граѓаните ги одделува за да се вратат назад во заедницата, до секој граѓанин на нашата земја, низ програми и политики што обезбедуваат економски развој, општествена благосостојба и сигурност, социјална праведност и подобра живејачка за секој граѓанин на Република Македонија, без ниту еден исклучок.

Меѓутоа на социјалните мрежи граѓаните не ја пречекаа позитивно неговата презентација објавена на неговиот официјален Фејсбук профил. Од она што може да се забележи на објавата за Буџетот, граѓаните му соопштија на премиерот дека веќе не веруваат во неговите ветувања. Тие се жалат од зголемувањето на цената на нафтата, инфлацијата на производите и го обвинуваат премиерот дека нема постигнато ниту една директна инвестиција во Македонија од Владата на СДСМ. Граѓаните заклучуваат дека животот е дојден само за Заев, неговата фамилија и министрите, а велат дека тие како граѓаните не можат да врзат крај со крај.

Тие ја бараат средната плата од 500 евра која предизборно ја ветуваше Заев и му порачаа дека како Влада потфрлија, а дека последиците ќе си ги сносат на наредните избори.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести