November 24, 2020, 10:27 am

ГРАЃАНИТЕ ЌЕ ОСТАНАТ БЕЗ ТЕЛЕВИЗИЈА СРЕДЕ КОВИД КРИЗА АКО ВЛАСТА ИЛИ УСТАВНИОТ СУД НЕ ГО РЕШАТ ПPOБЛЕМОТ СО ЗАКОНОТ ЗА МЕДИУМИ, ПРЕДУПPEДУВААТ ОПEPAТОРИТЕ

Поврзано

Потресно сведоштво: Ќе спиеш ли мирно Филипче до големиот суд каде ќе се мерат солзите и тагата на децата?

Интегрално го реобјавуваме статусот и текстот на социјални медиуми кој беше објавен од сестра на жртва од Ковид-19 и...

(Видео) Kapакачанов: Maкедонците добијa само добри работи од Бугарија, а за возврат прогонувaa Бугари

Европската Унија има јасно правило кое се однесува еднакво за сите и кон сите, а тоа е дека влез...

УТРЕ Е СВ. АРХАНГЕЛ МИХАИЛ: Православните го слават празникот на вojводата на сите ангели

Утре православните христијани го празнуваат Св. Архангел Михаил, еден од најголемите христијански празници и една од најчестите куќни слави. Архангел...
- Advertisement -

Здружението на ИКТ при Стопанската комора на Македонија, каде што членуваат сите оператори, предупредува дека сè уште не е решен проблемот со спорниот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и ако не се реши до 8 ноември, граѓаните ќе останат без телевизиска понуда и информации во време на ковид криза.

На 8 ноември истекува рокот за пререгистрација на каналите предвиден со Уредбата за измена на Законот донесена во време на вонредна состојба и по истекот на рокот, операторите велат дека ќе бидат принудени да ги исклучат телевизиските канали, освен јавниот програмски сервис МТВ.

Според нив, решение постои, но е заглавено во институциите. Тие поднеле иницијатива до Уставниот суд во февруари годинава за оценување на уставноста на спорните одредби од законот, за што Уставниот суд сè уште нема донесено одлука, а велат дека постои и друга солуција, а тоа е бришење на спорните членови од Законот.

„Едната солуција е законското решение да биде изменето, односно да биде избришан членот 143, став 3 и 4. Или втората варијанта е да се прифати нашата иницијатива, која е на разгледување пред Уставен суд. Во спротивно ние по сила на Закон, кој што е стапен во сила и правилниците што ги има донесено Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги не сме во можност да ги пререгистрираме странските канали со оние фамозни изјави кои што треба да ги дадат одговорните лица на странските радиодифузери, но и одговорните лица на операторите кои вршат реемитување, што е нон сенс, спротивно на европската пракса“, вели Благој Христов од Здружението на ИКТ при Стопанската комора на Македонија.

Спорните членови во Законот за медиуми, донесени на почетокот на годинава им наметуваат на операторите обврска да гарантираат за авторските права на странските радиодифузери кои ги реемитуваат и за тоа да сносат кривична и материјална одговорност. Операторите велат дека на тој начин им се наметнува одговорност за туѓи дејствија, што е правно целосно неиздржано, спротивно на Уставот и не постои во ниту една држава во рамките на Европската Унија.

Доколку наскоро власта и институциите не го решат проблемот, граѓаните ќе останат без телевизиска понуда и информации, велат операторите и додаваат дека тоа е особено загрижувачки во време на ковид криза, кога информациите голем дел од граѓаните ги црпат токму преку телевизиските вести и другите програми.

Latest News

Пpeгaзeн пешак во Тетово

Автомобил „ауди А4“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Т.К.(38) од с.Слатино yдpило во пешакот К.С.(67) од Тетово. Несреќата, информира...

Грци во HAПАД на амбасадорката на CAД за придавката “македонски”

Наезда од грчки “твитерџии” на нејзиниот Твитер профил откако за прв пат во своите твитови американската амбасадорка во Скопје Кејт Брнз ја употреби придавката...

Kaква пoнyдa дaл 3aeв до Coфија и дaли нyди пpoмена на Уcтaвoт?

Вчера коалициониот партнер на Зоран Заев со кого ја делат власта и криминалот, лидерот на ДУИ во интервју јавно соопшти дека Владата доставила понуда...

Грчки прaтeници ќе помагаат во бoлницитe

Еден од шесттемина потпретседатели на грчкиот Парламент и пратеник од Комунистичката партија, Јоргос Лабрулис, и пратеникот од Нова демократија, Христос Келас, кои по професија...

Бугapија ќе спpoведува „лok-дayн“: Затвopaње на училишта, ресторани и продавници, забpaна за спортски настани, забави и екскурзии

Бугарија има намера да затвори училишта, ресторани и продавници и да ги забрани сите спортски настани, приватни забави и екскурзии за да се спречи...

More Articles Like This