ГРАЃАНИ НА ПЈРМ, ЗАЕВ ЌЕ РАЗГОВАРА СО ХАН: Јоханес Хан ќе зборувал со Заев откако кризата во ПЈРМ конечно била надмината

Поврзано

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ CЛУЧAИ НА ЗAБOЛEНИ: Четири нoвoзaрaзeни текстилни работнички во Штип

– Бројот на заразени текстилни работнички во Штип се зголеми, откако денеска се регистрираат четири нови случаи на вработени...

ВИДЕО: Снег во мај е изненадување, а не во јануари

Прогнозите дека деновиве ќе дува умерен, долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец и дека поради релативно ниските...

(Видео) ПУКАНО ВО ШЕФОТ НА НА КАВАЧКИОТ КЛАН: Македонец дел од мафијашката престрелка во Киев

Напаѓачите на шефот на кавачкиот клан Радое Звицер, кој вчера е тешко ранет во Киев, се уапсени и станува...

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија Јоханес Хан, денеска на прес-конференција во Брисел, одржана еден час пред неговата средба со претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, ословувајќи ја македонската држава со „ПЈРМ”, порача дека земјата конечно ја надминала политичката криза и дека денеска главна тема во разговорите со Заев ќе бидат Итните реформски приоритети.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, невообичаено за него, комесарот Хан не ја употреби целата референца за Македонија, туку само акронимот „ПЈРМ”, на денот кога ја пречекува високата делегација на новата македонска Влада, предводена од премиерот Заев, а во која се и вицепремиерите Бујар Османи и Радмила Шекеринска, како и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

– ПЈРМ конечно, со продолжена поддршка на ЕУ, ја надмина политичката криза преку фер избори и формација на нова Влада и сега се надеваме дека ќе се вратат на дневно-политичката рутина. Денеска со премиерот Заев ќе разговарам за имплементација на Итните реформски приоритети, порача кратко Хан на прес-конференција посветена на случувањата на Западниот Балкан.

Освен со Јоханес Хан, високата делегација на македонската Влада, денеска во Брисел се среќава и со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Актуелно

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

Повеќе вести