ГРОМ: СЈО да отвори истрага против непознат сторител за објавените снимки од т.н. „бомби“

Поврзано

НАРОДОТ ИМ Е КРИВ: Нeспособноста на СДСМ за која сега винoвни се граѓаните кои ги затворија како во притвop два месеци дома ќе не...

Македонија под власта на СДСМ има најлоши резултати во бopбата против коронавирусот Власта не треба да ја бара вината кај...

ЈА ПРОДАДЕ ЗЕМЈАТА: Заев ги прифаќа барањата на Бугарија за уkинување на македонската историја

Факти на денот според ВМРО-ДПМНЕ: 1. Главен актер во случајот Реkeт е Зоран Заев. 2. Со барањето брзи избори Заев ќе...

МУ СЕ ИЗМЕШАА БРОЈКИТЕ: Розевите очила на Заев ја дуплираат платата на докторите

На лидерот на СДСМ, Зоран Заев му се измешаа бројките за платите на медицинскиот кадар. Според Заев во периодот...

Граѓанската опција за Македонија (ГРОМ) бара Специјалното јавно обвинителство веднаш да отвори истрага против непознат сторител и за сите објавени аудио снимки од т.н. „бомби“ да има кривично гонење.

grom_logo1

– Нивната злоупотреба ќе предизвика големи штети па дури и ќе има убиства. Одговорноста за сето тоа ќе падне врз СЈО, Зоран Заев и СДСМ, стои во денешното пишано соопштение од ГРОМ.

Од оваа партија потсетуваат дека уште пред една и пол година предупредиле дека аудио снимките, набавени на незаконски начин ќе имаат далекусежни негативни последици.

– Предупредивме дека снимките ќе бидат користени за компромитирање на јавни личности, уцени, рекет на стопанственици и други граѓани. Денес, токму тоа и се случува. Аудио снимките од т.н. „бомби“ се доставени до разузнавачки служби на Балакнот, до членови на криминалното подземје, до одредени политичари од соседните земји. Згора на тоа, ние сме сведоци дека т.н. специјална обвинителка и во својот извештај и усмено, во повеќе наврати, упати апел  до сите оние кои поседуваат неовластени снимки, истите да ги достават до СЈО, се вели во соопштението од ГРОМ.

Во таа насока од ГРОМ ја прашуваат специјалната обвинителка Катица Јанева дали е таа хуманитарно здружение па упатува апели или е обвинител.

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести