ГРУБИ: Идејата на Али Ахмети се реализира, земаме што повеќе позиции во државата

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ и утре на средби со граѓаните во повеќе населени места

Во текот на утрешниот ден 02.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе...

За македонскиот јазик и за Гоце Делчев нема преговарања

Преговори за македонскиот јазик, за нашиот мајчин јазик, за Гоце Делчев и сите оние луѓе кои што го дале...

Tепачka во штабот на СДСМ во Македонски Брод, поврeден е градоначалникот

На 30 јуни околу 20 часот во просториите на изборниот штаб на СДСМ од Македонски Брод, кој се наоѓа...

На овој начин го надминавме проблемот со минимизирањето и мapгинализирањето на албанскиот глас и го факторизиравме секој албански гласач преку принципот на консензуалност, бидејќи за ништо во оваа држава не може да се одлучува со надгласување и со мајоризирање, потенцира Артан Груби.

 

–Особено преку помирување меѓу македонската и албанската заедница и посебно меѓу двете партии кои го носат легитимитетот кај соодветните граѓани. Оваа идеја во 2014 година се претвори во концепт. Дали триумфираше? Не. Затоа што во 2014 само го посадивме семето за да жнееме денес. Во 2014 година, немаше спремност ниту кај ВМРО ниту кај СДСМ за идејата која ни се претвори во концепт, која денес веќе се претвори во проект. Овој концепт на Албанците, ако се сеќавате, во 2014 година, 92 проценти од албанските гласачи ја поздравија идејата на господинот Ахмети за консензуалност, за консензуален претседател, истакна Груби.

Груби вели дека тогаш мал бил бројот на Албанци кои излегле да гласаат. Кандидат го имаа Илјаз Халими на ДПА, кој одвај успеа да освои 10.000.

-Албанците на плебисцитен начин се определија поздравувајќи ги идејата и концептот на господинот Али Ахмети, кој денес веќе во 2019 година гледаме дека се претворил во проект кој се реализира. И заслугите за реализирање на овој проект ви пришаѓаат токму вам, затоа што поверувавте во 2014 година за да дојдеме до реализација на проектот во 2019 година. Проект кој ни донесе министеер за Одбрана, ни донесе министер за Внатрешни работи, ни донесе Државен правобранител, ни донесе Народен правобранител, ни донесе Претседател на Собранието. Зошто утре да не ни донесе минирет за Надворешни работи, зошто да не ни донесе Премиер, Претседател на државата, државен Гувернер. –И ова посадено семе, како што би го насадил и Абдул Фрашери 1878 во Призрен, се посади од господинот Ахмети на конгресот на партијата кога побара една од 13-те клучни позиции во оваа држава. И не земавме само една. Само до сега имаме земено шест. Ќе ги земеме и другите. Затоа што овие политики, овие идеи, овие концепти кои се претвораат во идеи се визионерски, плодоносни и се реални, завршува тој.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести