ГРУБИ ПОТВРДИ ДЕКА СДСМ ГО ПРИФАТИЛЕ ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ И ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА: Зоран Заев и СДСМ прифатиле секакви условувања и уцени само за да дојдат на власт

Поврзано

МИЦКОСКИ: Како влада ни велеа дека ја пopaзилe пaндeмијaтa, а денес имаме стотици пaциeнти зaбoлeни од кoрoнaвиpyc

Во интервјуто лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, беше запрашан за обвинувањата од власта дека за сите пропусти државата биле...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

НА ПОДРАЧЈЕТО НА СВР ОХРИД: 35 лицa во изoлaцијa во Охрид, 89 во Струга, 11 во Кичево

Според статистичките податоци на МВР, на подрачјето на СВР Охрид моментно во изолација се 135 лица (Охрид-35, Струга-89, Кичево-11). -Врз...

Шефот на кабинетот на претседателот на ДУИ Али Ахмети, Артан Груби вчера и официјално потврди дека ДУИ со своите 10 пратеници, а не мнозинството Македонци, одлучуваат во земјава кој ќе биде на власт, а кој опозиција.

grubi

Зоран Заев и СДСМ во целата ситуација се само безгласни букви и послушници кои прифаќаат какви било условувања и уцени само за да дојдат на власт.

Груби вчера во емисијата „Топ Тема“ потенцираше дека тоа што било разговарано и договарано со ВМРО-ДПМНЕ, не ги задоволувало апетитите на Албанците и не водело кон реализација на барањата на Тиранската платформа.

Од друга страна пак, со СДСМ, како што беше неодамна нагласено, постигната е согласност за законот за јазици, но и останатите елементи од платформата.

-Ние сме разговарале со ВМРО-ДПМНЕ околу сите отворени прашања кои денеска се дебатираат и во Собранието и во јавноста. Од првата до последната точка. Тоа што го разговаравме со ВМРО-ДПМНЕ на многу неконвенционални преговори затоа што немавме ни типични преговори, се сеќавате господинот Груевски го доби мандатот и ние 10 дена немавме ниту еден состанок. Првиот состанок кој го имавме беше истовремено и со Груевски, а после тоа и со Заев. Значи имавме размена на мислења околу сите отворени точки, вклучувајќи ги и точките од декларацијата. Тоа што успеавме некако да дојдеме до заеднички производ се оцени како недоволен на 29 јануари и затоа одлучивме да го испратиме Никола Груевски во политичка пензија и ВМРО-ДПМНЕ во опозиција, истакна Груби.

Актуелно

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

ВЛАСТА ЈА ТEPОPИЗИPA РАШЕЛА МИЗРАХИ: Луѓе во качулки ја cлeдaт екс министерката за труд и социјала

Долго време молчев на темава од причина што не сакав да посветам внимание на оние кои мислат дека со сила можат да ме заплашат...

УШТЕ ЕДЕН ЦPН ДЕН ЗА МАКЕДОНИЈА: Pекорден пик, 127 нoвoзaбoлeни во последниве 24 часа

Македонија бележи црни денови. Регистрирани се 127 новозаболени од Ковид-19 Во последново деноноќие. Ако бројката биде и официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од...

ЗИБЕРИ СЕ ДИСТАНЦИРАШЕ ОД ЗАЕВ: Комисијата не излезе со став дека треба или не треба да има избори

Синоќа на „Топ Тема“ Арбен Зибери, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје изјави дека Комисијата за заразни болести ниту еднаш нема посочено дека...

Повеќе вести