September 28, 2020, 7:04 pm

ГРУЕВСКА МАЏОВСКА: Поради остварување на политички интереси стpaдаат државните интереси, достоинството на граѓаните и државата се pyши

Поврзано

Каде се парите?: Според Finance Think реализирани се само 193 од вкупно 550 милиони евра од трите пакети мерки

Гордана Димитриевска Кочоска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за сетовите на мерки кои вчера ги претстави владата на...

Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил кој го вози и користи Зоран Заев и неговата мaфија

Гордана Јанкуловска е жpтвa на нeправдите и политичкиот пpoгон на мaфијата на Заев. Јанкуловска оди во зaтвop за автомобил...

Мицкоски се сретна со Тимоние

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес (28.09.2020) заедно со Игор Николов, остварија средба со францускиот амбасадор Кристиан Тимоние. На средбата...
- Advertisement -

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“, проф. Д-р. Симона Груевска Маџовска посочи дека поради остварување на политички интереси стрaдаат државните интереси, достоинството на граѓаните и државата се руши, посочувајќи го нападот од Бугарија кон македонскиот јазик.

Груевска Маџовска образложи дека не владее правото во Македонија. Се нема институции кои ќе застанат и ќе реагираат на било какво прекршување на законот. И се ставени во многу лоша ситуација бидејќи секоја држава како прво треба да си ги почитува научниците и да ги слуша кога нешто укажуваат. Груевска Маџовска потсети дека поради исполнување на некои свои или политички интереси страдаат државните интереси, државата страда, достоинството на граѓаните паѓа, посочувајќи го најновиот напад од Бугарија за македонскиот јазик.

„Со тие напади прво да речам од бугарска страна, ние ја губиме самодовербата на некој начин. Така да очекуваме дека нешто ќе се смени, дека конечно политичките елити ќе направат нешто околу тоа, така што да видиме како ќе се одвиваат нештата во иднина“, рече Груевска Маџовска.

„И покрај тоа што го сменивме името не добивме датум за преговори со ЕУ. Експресно секаде е сменето името на државата. И сега што да очекуваме ние? Веќе гледаме и ако се укажуваше на тоа дека не е добра таа формулација дека потоа ќе станеме Северномакедонци и јазикот ќе ни стане северномакедонски, не може секој да навлегува во тоа во името на државата е едно, па јазикот, па народот како се вика, па ова, она. Значи дури гледаме дека и намерно иако знаат дека сме Македонци и дека јазикот ни е македонски слушаме Северномакедонци, нашиот северен сосед имаше нешто такво“, истакна Груевска Маџовска.

Latest News

42 милијарди евра за поддршка на економијата во Франција

Француската Влада денеска го претстави предлог буџетот за 2021 година, со кој се предвидуваат 42 милијарди евра поддршка за...

Власта ги излaжа граѓаните за мерката „Викенд без ДДВ“

Гордана Димитриевска Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 говореше за мерката викенд без ДДВ која ја промовираше владата...

Еве зошто не е дел од ВМРО-ДПМНЕ: Поповски барал партијата да се откаже од уставобранителите

Кристијан Јандриоски, на фејсбук коментираше за Никола Поповски, кој дал оставка ИК на ВМРО-ДПМНЕ бидејќи партијата не сакала да се огради од уставобранителите, а ...

Заев: Ако викаме дека Делчев е само Македонец, нема решение со Бугарите

„Верувам дека Комисијата ќе гледа на позитивниот аспект, низ позитивна призма, како да се гради мостови на соработка, пријателство и слично. Тука е филозофијата...

Комисијата за зapaзни болecти дала зелено светло за целодневна настава

Владата на утрешната седница ќе одлучува дали да има целодневна настава за децата од прво до трето одделение кои со физичко присуство ќе тргнат...

More Articles Like This