ГРУЕВСКА МАЏОВСКА: Поради остварување на политички интереси стpaдаат државните интереси, достоинството на граѓаните и државата се pyши

Поврзано

НИКОЛОСКИ: Македонија е на врвот по бројот на смртни случаи во регионот, одговорноста има име, Венко Филипче

За жал, Македонија е на врвот во регионот по број на смртни случаи и достигнува рекорди во регионот по...

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

Вечерва во емисијата „Што не е јасно“, проф. Д-р. Симона Груевска Маџовска посочи дека поради остварување на политички интереси стрaдаат државните интереси, достоинството на граѓаните и државата се руши, посочувајќи го нападот од Бугарија кон македонскиот јазик.

Груевска Маџовска образложи дека не владее правото во Македонија. Се нема институции кои ќе застанат и ќе реагираат на било какво прекршување на законот. И се ставени во многу лоша ситуација бидејќи секоја држава како прво треба да си ги почитува научниците и да ги слуша кога нешто укажуваат. Груевска Маџовска потсети дека поради исполнување на некои свои или политички интереси страдаат државните интереси, државата страда, достоинството на граѓаните паѓа, посочувајќи го најновиот напад од Бугарија за македонскиот јазик.

„Со тие напади прво да речам од бугарска страна, ние ја губиме самодовербата на некој начин. Така да очекуваме дека нешто ќе се смени, дека конечно политичките елити ќе направат нешто околу тоа, така што да видиме како ќе се одвиваат нештата во иднина“, рече Груевска Маџовска.

„И покрај тоа што го сменивме името не добивме датум за преговори со ЕУ. Експресно секаде е сменето името на државата. И сега што да очекуваме ние? Веќе гледаме и ако се укажуваше на тоа дека не е добра таа формулација дека потоа ќе станеме Северномакедонци и јазикот ќе ни стане северномакедонски, не може секој да навлегува во тоа во името на државата е едно, па јазикот, па народот како се вика, па ова, она. Значи дури гледаме дека и намерно иако знаат дека сме Македонци и дека јазикот ни е македонски слушаме Северномакедонци, нашиот северен сосед имаше нешто такво“, истакна Груевска Маџовска.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести