ГРУЕВСКИ ВО ПОСЕТА НА БАВАРИЈА: Делегација на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски на работна посета во Баварија!

Поврзано

Гласачкото ливче е неважечко доколку се прешkpта зборот „Севеpна“

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да...

„Не може да имаме држава, се додека не се открие pекетот и kриминалот кој се става под тепих“

Не може да имаме држава ако овие работи стојат под тепих и не може да имаме функционална држава ако...

Мицкоски: Ќе покажеме дека сме различни

Во гостување во емисијата Заспиј ако можеш, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христија Мицкоски рече дека СДСМ цело време збори за...
- Advertisement -

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот на партијата Никола Груевски денеска и утре ќе престојува во посета на германската покраина Баварија.
gruevski_nikola-INFOMAKS

Заедно со лидерот Груевски во Баварија се и вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски и пратениците и членови на извршниот комитет Александар Николовски и Влатко Ѓорчев. Тие ќе имаат средби со политички и претставници на бизнис заедницата на Баварија.

Попладнево делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ ќе има средба со баварскиот премиер Хорст Зехофер, кој е и лидер на Христијанско Социјалната Унија на Бавароја (ЦСУ) инаку сестринска партија на ЦДУ на германската канцеларка Ангела Меркел.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин на средбата се очекува да се зборува за можностите за засилување на економска и политичка соработка со Баварија која што е најбогата германска покраина.

Во текот на утрешниот ден делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ ќе се сретне и со екс премиерот на Баварија и екс лидер на ЦСУ Едмунд Штојбер, како и со извршниот директор на Индустриската и трговска комора на Минхен и Горна Баварија, Петер Дрисен.

Делегација на ВМРО – ДПМНЕ во септември во Берлин оствари раборни средби со триесетина високи претставници на различни германски партии, институции и бизнис секторот.

Latest News

„Наркос Македонија“ , кpиминaлнa империја изградена на темели од „зелено злато“

Уште во 2016-та во Македонија е легализирана марихуаната за медицински потреби. Од тогаш марихуаната може да се одгледува во...

(Видео) Чулев го оствари ветувањето, на поткyпyвачите им се зakaнува затвор до 10 години

Пред нас се уште едни значајни парламентарни избори, избори кои што, по правило треба да бидат празник на демократијата, доказ за функционирањето на уставно-правниот...

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони...

(Видео) Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е...

Од 77 зaрaзeни бремени жени со коронавиpyc во земјава, 34 биле без cимптoми

Вкупно 77 бремени жени се регистрирани досега како заразени со Ковид 19, покажуваат последните податоци на Институтот за јавно здравје. Според информациите на ИЈЗ, од...

More Articles Like This