ГРУЕВСКИ ВО ПОСЕТА НА БАВАРИЈА: Делегација на ВМРО-ДПМНЕ на чело со Никола Груевски на работна посета во Баварија!

  • November 16, 2016
  • Коментари

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ предводена од претседателот на партијата Никола Груевски денеска и утре ќе престојува во посета на германската покраина Баварија.
gruevski_nikola-INFOMAKS

Заедно со лидерот Груевски во Баварија се и вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски и пратениците и членови на извршниот комитет Александар Николовски и Влатко Ѓорчев. Тие ќе имаат средби со политички и претставници на бизнис заедницата на Баварија.

Попладнево делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ ќе има средба со баварскиот премиер Хорст Зехофер, кој е и лидер на Христијанско Социјалната Унија на Бавароја (ЦСУ) инаку сестринска партија на ЦДУ на германската канцеларка Ангела Меркел.

Како што јавува дописникот на МИА од Берлин на средбата се очекува да се зборува за можностите за засилување на економска и политичка соработка со Баварија која што е најбогата германска покраина.

Во текот на утрешниот ден делегацијата на ВМРО – ДПМНЕ ќе се сретне и со екс премиерот на Баварија и екс лидер на ЦСУ Едмунд Штојбер, како и со извршниот директор на Индустриската и трговска комора на Минхен и Горна Баварија, Петер Дрисен.

Делегација на ВМРО – ДПМНЕ во септември во Берлин оствари раборни средби со триесетина високи претставници на различни германски партии, институции и бизнис секторот.

Претходно «
Следно »