ГРУЕВСКИ: Во преговорите со ДУИ не се сложивме со платформата и двојазичност на цела територија

  • February 11, 2017
  • Коментари

Преговорите со ДУИ пропаднаа и не беше искористен првично мандатот за создавање на влада бидејќи главен проблем беше барањато за воведување на двојазичност на целата територија на Македонија што е неприфатливо, изјави Груевски.

gruevski-2-640x359

– Откако не успеаја плановите за постизборен инжинеринг стана јасно дека тежиштето на борбата се префрла со притисоци врз преговорите за формирање на влада со коалициониот партнер ДУИ што на почеток одеше во позитивна насока. Со оглед на распоредот на пратеници знаевме дека ќе биде тешко да се формира влада, но не одевме веднаш да бараме нови избори. Со ДУИ од старт видовме обиди за одложување на преговорите поради внатрепартиски несогласувања. Потоа бевме соочени со барањата на ДУИ со конкретен закон доставен на хартија за двојазичност на цела територија за изедначување на албанскиот со македонскиот јазик. Им кажавме дека е нелогично да има двојазичност каде Македонците се 65%, а Албанците се 25% кои живеат пред се во северозападна Македонија каде веќе уживаат голем број на етнички права, особено со Рамковниот, вели Груевски.

– На маса беше ставена и платформата која ја одбивме бидејќи е составена со други партии и во друга држава. Препознавме дека станува обид за ре-преговарање на Охридскиот рамковен договор. Тој е тешко постигнат и не треба да се менува, што ако помалите етнички заедници, па дури и македонската заедница излезат со свои барања. Со тоа ќе отвориме една Пандорина кутија која нема да донесе нешто добро. Им кажавме дека не сакаме да разговараме за платформата, туку за поединечни конкретни разговори, посочи Груевски во интервјуто за ТВ Нова.

Претходно «
Следно »