September 27, 2020, 12:58 pm

ГРУЕВСКИ ДИСКРИМИНИРАН ОД КАЦАРСКА ПОРАДИ ЛИЧЕН И ОПШТЕСТВЕН СТАТУС: Основниот Суд Скопје 1 Скопје не ги обезбедил потребните критериуми за правично судење!

Поврзано

Kацарска станува Уставен Судија: Си ја заврши работата, сега на ред е да си ја земе „наградата“?!

Дванаесет членови на Судскиот совет, во вторник треба да утврдат предлог за нов уставен судија откако на судијата Владимир...

Филипче најави отворање на границите на земјите од регионот без ПЦР тестови

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека сите земји во регионот разговараат во еден момент да ги отворорат...

ВО ЖИВО: Заев ќе ги презентира новите антикризни мерки

Најнова информација: Прес конференцијата е поместена за 13.15 часот Следете ја во живо прес конференцијата на која ќе бидат објавени...
- Advertisement -

Комисијата за заштита од дискриминација заклучи дека судијката Добрила Кацарска го дискриминирала екс премиерот Никола Груевски според член 6 став 1, а врз основа на личен и општествен статус како поранешен Претседател на Влада на Република Македонија и поранешен Претседател на политичка партија од член 3 во областа на правосудството и управа со член 4 од Законот за спречување и заштита од дискриминација.


Имено од Комисијата порачуваат дека Кацарска и Основниот Суд Скопје 1 Скопје го поставиле во неповолна положба Груевски со необезбедување на потребните критериуми за правично судење.

-Се утврдува директна дискриминација врз Никола Груевски од член 6 став 1, а врз основа на личен и општествен статус како поранешен Претседател на Влада на Република Македонија и поранешен Претседател на политичка партија од член 3 во областа на правосудството и управа со член 4 од Законот за спречување и заштита од дискриминација, што како последица имало одземање односно нарушување и ограничување на еднакво признавање на правото на правично судење како основно човеково право од страна на судијата Добрила Кацарска од Основен Суд Скопје 1 Скопје.
Се утврдува директна дискриминација врз Никола Груевски од член 6 став 1 врз основа на личен и општествен статус од член 3 од Законот за спречување и заштита од дискриминација поради поставување во неповолна положба со необезбедување на потребните критериуми за правично судење од страна на Основен Суд Скопје 1 Скопје, се вели во мислењето на Комисијата за заштита од дискриминација.

Имено според Комисијата неговите адвокати немале доволни време, ниту психички ниту физички да се подготват од едно до друго судење. На Груевски му биле ограничени фундаменталните аспекти од неговата одбрана како што се организирање на одбраната, собирање на докази што одат во негова корист, подготовка на прашања и др.

 

Latest News

Kацарска станува Уставен Судија: Си ја заврши работата, сега на ред е да си ја земе „наградата“?!

Дванаесет членови на Судскиот совет, во вторник треба да утврдат предлог за нов уставен судија откако на судијата Владимир...

Падна првиот снег во Македонија

Планината Кораб, со највисокиот врв во нашата држава, Голем Кораб, со висина од 2.764 метри надморска височина, утрово ја обеле првиот снег. Снегот пристигна по...

Зголемен бројот на пријави за забележани НЛО во САД

Оваа година е забележан раст на пријави за наводно здогледување на неидентификувани летечки објекти (НЛО) во американската сојузна држава Њујорк, наведува Националниот центар за...

МОНАХ ОД 120 ГОДИНИ: Апстиненцијата од cekc е клуч на долговечноста

Свами Сивананда е монах кој тврди дека е најстариот човек на светот. Во неговиот пасош е наведена 1896 година како година на неговото раѓање. Свами...

Полициски час во три града во Црна Гора поради КОВИД-19

Црна Гора воведува полициски час во три градови поради тешката ситуација со корона вирусот. Во Никшиќ, Беране и Андријевац од 28. септември до 12.октомври...

More Articles Like This