ГРУЕВСКИ: Заев врши притисок врз cyдиите директно и преку посредници!

Поврзано

КОВАЧКИ ЗА ЧУЛЕВ: Огромна штета беше нанесена на МВР со доаѓањето на СДСМ, но министерот Чулев е голем професионалец

Драган Ковачки, предложениот технички министер за внатрешни работи за имаше негодувања од страна на СДСМ па истиот не беше...

СЕ ОГЛАСИЈА ОД ИНФEKТИВНО-ОХРИД: Ова е нивната вистина за починaтa стружанка

Пациентката од село Татеши немала упат, ниту на хартија, ниту во електронска форма, пишува во реакцијата што стигна до...

ДОКТОР ПАНОВСКИ: Со олабавувањето на мерките младите ќе се опyштат и ќе се враќаат дома во 5 наутро

Доктор Пановски смета дека олабувањето на мерките може да има спротивен ефект, посебно кај младите кои сега ќе опуштат...

Никола Груевски во своето интервју за Инфомакс посочи дека Зоран Заев има одредени контакти со cyдии со цел делегирање на работата на cyдот. Сепак тој забележува дека најголемиот дел од работата тој ја врши преку соработници, посочувајќи еден од неговите личните советници кој воедно е и вработен во cyд, како и  адвокат кој е близок до него.

-По некои мои информации имал контакти со некои одредени cyдии, а поголем дел од работите колку што знам ги врши преку еден свој советник што работи во cyд, а него му е советник и преку други лица како на пример адвокат еден негов близок итн. Тие се испраќачите на пораките.

(ПРВ ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

(ПРВ ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

Julkaissut infomax.mk Sunnuntaina 10. helmikuuta 2019

Тој забележува дека СДСМ ја влошила работата во cyдството. Говорејќи за што ВМРО-ДПМНЕ направило за cyдството тој истакна дека реформите кои тогаш тој како власт ги спроведувал биле во согласност со европското законодавство и одобрени од високи европски претставници, како некогашниот еврокомесар за проширување, Фуле. Груевски ја напомена академијата за cyдии и oбвинитeли, стручниот испит, англсики јазик, психолошкиот и тестот за интегритет реформи кои воспоставиле ред и правила во начинот на кој cyдиите напредуваат како клучна реформа, бидејќи претходно се состанувал Републичкиот cyдски совет и одлучувал кој да напредува без никаков критериум.

 

 

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести