ГРУЕВСКИ ЗА ПРИТИСОЦИТЕ ОД СТРАНЦИТЕ: Притисокот не беше ниту поради кинеските проекти или Јужен тек, притискаа само поради името!

Поврзано

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на...

Никола Груевски во првиот дел од своето мега интервју за Инфомакс посочи дека најголемиот притиcok од странскиот фактор го имал поради проблемот со името. Запрашан дали имал притисок од Западот поради руските и кинеските проекти кои треба ада минуваат низ Македонија, Груевски посочи дека притиcokот од странците воглавно бил како резултат на отпорот на владата на ВМРО-ДПМНЕ да го промени уставното име.

-Мислам дека странскиот фактор не реагираше толку на тие проекти, клучното беше на некој начин еве да речеме,  вмешувањето на странскиот фактор е за  името. Тие не го гледаат како името, него го гледаат како НАТО, а ние си го гледаме како името. Бидејќи нас НАТО не ни е проблем, ние напротив сакаме да влеземе во НАТО ама не со ваква смена на името каква што еве сега ни се случи. Безобразно прифаќање на услови од страна на Грција.

(ПРВ ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

(ПРВ ДЕЛ) Мега-интервју со Никола Груевски!

Julkaissut infomax.mk Sunnuntaina 10. helmikuuta 2019

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести