ГРУЕВСКИ ЗА РАЗЛИКА ОД ЈАНКУЛОВСКА, НЕ ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ: Километрите не го сменија ставот на Груевски – никогаш не прифати промена на уставното име

Поврзано

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат...

Тетовчани, Гостиварчани и Чаирчани се бopaт за 2 милиони народ

Големо „НЕ“ за поскапување на струјата и самораспуштање на Регулаторна велат жителите на Тетово кои се силно револтирани поради...

Заев нема мнозинство, бара да се формира независна пратеничка група на ДУИ

Откако во текот на вчерашниот ден, СДСМ преку соопштение ја извести јавноста дека го има потребното мнозинство за Влада...
- Advertisement -

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска се огласи на Фејсбук по објавата на Никола Груевски.

Таа напиша:

Кога си далеку од проблемите, на 800км од Македонија лесно е на социјалните мрежи да кажуваш што е лесно а што не е, при тоа амнестирајќи се од сите проблематични одлуки за кои секогаш одговорен е некој друг и игнорирајќи ја реалноста дека Македонија е таму каде што е денес, меѓу другото и заради бројните испуштени шанси во минатото.

Но, се чини километрите не направиле никакви промени во ставовите на поранешниот премиер Никола Груевски. Тој откако ја слушна одлуката на Судот со која му беа пресудени 2 години затвор, пред самиот суд изјави дека нема да ги поддржи уставните измени и како пратеник нема да гласа за нив. Тоа и го стори.

Нема да ги поддржам уставните измени. Нема да го изневерам народот, народот си го кажа своето, ова го изјави експремиерот Никола Груевски запрашан од новинарите дали има шанси тој да се спаси од извршување на затворска казна ако гласа во Собранието, со оглед на тоа што се во тек разговори за двотретинско мнозинство.

Ниту како пратеник, ниту како премиер, Груевски не прифати промени на уставното име на земјата, како и промени на идентитетот. Она што го говореше низ годините го говори и денеска. Се забележува козинстентноста и постојаноста во неговите ставови, што не е случај со некои негови соработници.

Latest News

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат...

Тетовчани, Гостиварчани и Чаирчани се бopaт за 2 милиони народ

Големо „НЕ“ за поскапување на струјата и самораспуштање на Регулаторна велат жителите на Тетово кои се силно револтирани поради одлуката на Регулаторната комисија за...

Европа се подготвува за пeкoлeн викенд – Тeмпeрaтуpитe повторно ќе сoбoрувaaт рекорди, еве што не очекува во Македонија

Западна Европа се подготвува за уште еден топлотен бран, затоа што се очекува дека екстремните температури ќе го зафатат регионот втор викенд по ред. Англија...

Заев нема мнозинство, бара да се формира независна пратеничка група на ДУИ

Откако во текот на вчерашниот ден, СДСМ преку соопштение ја извести јавноста дека го има потребното мнозинство за Влада денес сосема се менува наративот...

(Видео) Со висока резулација, „нajлyдата“ снимка од eкcплозиjaта во Бејрут

Либанските спасувачки екипи продолжуваат со потрагата по повеќе од 100 лица кои се водат како исчезнати, денoви по големата експлозија во Бејрут, која целосно...

More Articles Like This