October 20, 2021, 10:49 pm

Груевски за тpaгедијата во Тетово: Со години плаќале здравствено осигурување за да изгopaт во пламени јазици

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски, изрази сочуство до семејствата на загинатите во катастрофалниот пожар кој синќа до темел ја пеплоса тетовската модуларна болница. Груевски посочи дека е вистинска трагедија што тие луѓе со години одвојувале дел од својата заработка за здравственото осигурување и за сè што треба да значи безбедност на нивните животи кога ќе дојдат тешки моменти, за сега, заради нечија негрижа и неодговорност изгореа во пламените јазици.

„Изразувам длабоко и искрено сочувство до семејствата на загинатите во синоќешната трагедија во Ковид болницата во Тетово. Загубата на најблиски во семејството е ненадоместлива и не постојат доволно зборови за утеха.
Тагата е поголема кога ќе се помисли на околностите под кои нивните најблиски на многу болен начин ги загубија животите токму онаму каде очекуваа да им бидат спасени. Вистинска трагедија е што тие луѓе со години одвојувале дел од својата заработка за здравственото осигурување и за сè што треба да значи безбедност на нивните животи кога ќе дојдат тешки моменти, а сега, заради нечија негрижа и неодговорност изгореа во пламените јазици.
Одговорност, независна истрага и севкупна постапка мора да има. Прашањата за широко распространетата неодговорност која произведува скандали и трагедии толку често, за незнаењето, непрофесионалноста и владеењето на медиокритетите над најнапредните во општеството се теми за поширока дискусија и причина за длабоки промени на општеството, но денес на овој тажен ден не е време за тоа“, вели Груевски.

Latest News

Османи: Зелената агенда е најкреативна понуда во политичката сцена на земјата

Портпаролот на Демократската Унија за Интеграција, Бујар Османи на денешната прес-конференција ја искажа проценката на ДУИ за изборната кампања,...

More Articles Like This