ГРУЕВСКИ: Намалување на сиромаштијата за три четвртини и преполовување на невработеноста кај младите луѓе!

Поврзано

Боки 13 пoднeсe уште 30 кpивични пpијaви против функционери на влacтa, следуваат уште повеќе

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото...

Финансиска поддршка за компаниите кои ќе вработат млади до 29 години

Носителот на листа на изборна единица 3 и генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ Игор Јанушев денеска е во посета на...

Со „Новата Ера“ во Македонија се предвидува ново утро кое доаѓа после ова помрачување се предвидува намалување на сиромаштијата во ¾ во новата декада, се предвидува исто така преполовување на невработеноста кај младите луѓе, ова вечерва од митингот во Бутел го потенцираше лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

-Сите знаеме дека СДСМ на минатите избори на младите им ветуваа дека ќе воведат некаков проект наречен „младинска гаранција“ која ќе ги вработува младите после шест месеци и дека секој млад човек после шест месеци ќе биде повикан од Владата и ќе му биде доделено работно место, а сега веќе почнаа тоа да го забораваат и дека наместо тоа сега ќе давале пракса на волонтесркса основа да стекнат некаква пракса. Ова е само една од многуте измами на СДСМ како и што сега на овие избори ќе одат со лажни ветувања и измами со цел да го измамат народот, ама народот не се мами со тоа. Со новата ера предвидуваме и зголемување на квалитетот во основното и средното образование со што Македонија ќе влезе во првата половина на земји од листата на Пиза и сега таму котираме два блока на половина, додека ќе се залагаме и еден универзитет да влезе во првите 200 рангирани според Шангајската листа на универзитети. Македонија во моментов увезува најмалку 30/40 проценти струја затоа што немаме доволно изградено електрични капацитети, а до крајот на новата декада се предвидува нето увозникот да се претвори во нето извозник и така за сите сфери и области предвидуваме концепт за сериозен развој, вели Груевски.

Тој додаде дека многу луѓе и време е потрошено за реализирање на овие проекти, а оваа власт е поставена на погрешни основи и се занимава со маргинални работи и со работи кои што ништо добро не му носат на народот.

-Во оваа кампања влегоа и со голем број на ослободување на криминалци гледајќи дека овие избори ќе ги изгубат и преку ослободувањето преку тие криминалци ќе им ја донесат победата, а не се свесни дека тоа само ќе ги закопа и побројно да излезе на 15 октомври и референдумски да гласа за ВМРО-ДПМНЕ и против СДСМ.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести