Груевски: Наша цел е Македонија да биде меѓу првите 50 земји на глобалниот индекс за иновации

Поврзано

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила...

Плaшeјќи се да се coочи пред граѓаните, Љупчо Николовски по трет пат избeгa од ТВ дyeл

Ова е Љупчо Николовски, мојот против кандидат во ИЕ3. Љупчо по трет пат и денеска избега од ТВ Дуел...

(Фото) Анкета на БИПС – Победа на ВМРО-ДПМНЕ со 54 пратеници во Собранието

Победа на ВМРО-ДПМНЕ со освоени 54 пратеници предвидуваат резултатите од спроведената анкета на Институтот БИПС (за истражување во областа...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на денешната Конвенција на партијата истакна дека иновативноста и креативноста е за доброто на сите.


-Училиштето, јавноста и медиумите треба да придонесуваат за развивање на култура на истражување и развој. Владата мора да има свои истражувачки центри за главните стратегиски прашања за државата. Град Скопје мора да има истражувачки центар. Ова важи и за универзитетите и за големите партии и синдикатите. Стопанските комори мора да имаат свои истражувачки центри. Сите овие центри треба да бидат во постојан процес на комуникација и соработка, а од државата ќе добиваат соодветна подршка, посочи Груевски.


Потенцира дека целта на ВМРО-ДПМНЕ е на глобалниот индекс за иновации Македонија да биде меѓу првите 50 земји.

Актуелно

ДАЛИ „ДИЗ“ ФУКЦИОНИРА КАКО ПАРТИСКА ИСПОСТАВА НА СДСМ : По директни усни наредби на активисти на СДСМ се казнуваат откупувачи!

Спрегата Ненад Бошев , Мијалчо Ласков и Силвана Трбогазова обелоденета со документи, инаку таа истата спрега здраво одработува за...

(Видео) Што договарала Шекеринска со Јанева и Јовановски?

Радмила Шекеринска по објавеното видео снимено во домот на Боки 13 сеуште молчи и бесрамно си тера кампања. Радмила Шекеринска мора да одговори, кога...

Мицкоски во Гевгелија,Дојран,Богданци и Валандово, носителите на листи во голем број активности и средби со граѓани

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носителите на листи ќе остварат средби со граѓани и ќе дадат изјава за медиуми во следните населени места: Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник „Ла верита“ повторино е активирана...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

Повеќе вести