ГРУЕВСКИ НАЈАВИ НОВА ИНВЕСТИЦИЈА: Agricorp Invest ќе отвори околу стотина нови работни места

Поврзано

Јанушев во посета на текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево

Ја посетивме текстилната фабрика „Витекс“ во Делчево. Текстилната индустрија е водечка во овој регион. Затоа во програмата се обврзавме на...

„Hе мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…“

И не мора да Ви се обраќам на ромски, кога Ви се обраќам од срце…, пишува на Фејсбук Рашела...

Власта го заборавила источниот регион, потребно многу работа и труд во целост да заживее

Ги посетивме месните комитети Моштица 1 и Моштица 2. Она што луѓето тука го кажуваат е дека власта заборавила...

На македонскиот пазар влегува компанијата Agricorp Invest, дел од Monaco Resource Group која е меѓународна групација присутна во други 25 земји со повеќе бизниси од областа на земјоделието, металите и миниралите, енергијата и финансискиот сектор.

gruevski-za-investicija-fb

Оваа информација преку својот Фејсбук профил ја сподели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

-Компанијата Agricorp Invest го откупи мнозинскиот пакет во компанијата Бонум, фабрика за производство на пакувани печурки и преработка на земјоделски производи. Се работи за браунфилд инвестиција која треба да придонесе со околу стотина нови работни места. Нивниот преработувачки капацитет се наоѓа во кумановскиот крај, при што ова ќе биде поттик и за економскиот развој и можност за нови работни места во овој крај. Овие новоотворени работни места, согласно инвестицискиот план на компанијата и развојните пазарни текови треба да се реализираат во наредниот едногодишен период, но исто претходно ќе се гарантира и сигурност на работните места на веќе вработените луѓе во компанијата. Ова не само што ќе значи реорганизација на компанијата во Македонија туку и дуплирање на нејзините капацитети на работа. Станува збор за значајна инвестиција за преработувачкиот сектор за земјоделски производи во Македонија кој во изминатиот период постојано бележи рекорди како производството така и во извозот кој е дуплиран. Ова е добра вест за македонското земјоделие, но и признание за преработувачкиот сектор кој што е сфера на интерес и странски компании кои ги насочуваат своите бизнис планови кон ова поле, информира тој.

Информацијата ја споделија и од компанијата, а нивното соопштение можете да го погледнете ТУКА

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести