ГРУЕВСКИ НОСИ СТРАНСКИ ИНВЕСТИТОРИ ВО УНГАРИЈА: Во Будимпешта се сретнал со економски престанвици на унгарското МНР

Поврзано

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

АНДОНОВСКИ: Не може да се збори за избори кога во Република Македонија се заразуваат два пати повеќе луѓе отколку во цел Балкан заедно

Стефан Андоновски, советник на претседателот Христијан Мицкоски за надворешна политика во своето гостување во „Само Вистина“ говореше за одржување...

ОД ДОМОТ ЗА СТАРИ ЛИЦА „РУСКИ“ ТВРДАТ: Ниту една од трите позитивни вработени немала никаков контакт со штитениците во домот

Во врска со денешната прес-конференција на министерот за здравство Венко Филипче, на која тој информираше дека во приватен дом...

Нормално е да се среќаваме со Никола Груевски, одговорија од унгарското Министерство за надворешни работи на прашањето на порталот 444.hu, откако екс премиерот влегол во станот до редакцијата на овој портал и се сретнал со Иштван Јо, државен секретар во унгарското министерство.

Но она што поголемиот дел од македонските медиуми воошто не го пренесоа е фактот што Иштван Јо е заменик државен секретар во МНР за промоција на извозот. Што значи дека средбата воопшто не била поврзана со неговиот aзил кој го доби бидејќи во Македонија тој беше жpтвa на политички пpoгон од страна на актуелната власт, а тоа унгарската држава го препозна.

Средбата на Груевски со економски претставници на унгарското МНР отвора повеќе прашања отколку што ни дава одговори со оглед на економската експертиза која Груевски повеќе пати ја има потврдено преку својата работа како премиер на Македонија, но и како советник во Србија. Се поставува прашањето дали тој договора странски инвеститори кои можеби треба да инвестираат во Унгарија?

Многу веројатно е дека тој помага за подобрување на економската клима во Унгарија, можеби преку привлекување на странски инвеститори или пак подобрување на извозот на државата за што е задолжен претставниот на унгарското МНР. Како и да е факт е дека Груевски беше и остана познат по своето работно темпо од 24/7 и во брзо време не планира истото да го намали.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести