Груевски објави инвестиција и нови 200 вработувања во Скопје

  • December 5, 2016

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листа на ИЕ 4, Никола Груевски на митингот во Кисела Вода, вечерва објави нова инвестиција која ќе отвори нови 200 работни места.

gruevski-1-640x368

-Турска компанија донесе одлука да инвестира и ќе гради фабрика во Бунарџик. Се работи за компанија која произведува електроника за автобуси и земјоделска механизација, а во Скопје доаѓа како партнер и добавивач на белгиски Ван Хол. Со градба ќе почне во 2017година,  инвестиција ќе се протега и гради на површина од 20 000 м2. Планираат до крај на 2017 да почнат со работа прво со 100 вработувања и 3 милиони евра инвестиција, а потоа ќе се прошират и ќе инвестираат дополнителни 6 милиони евра и ќе вработат вкупно 200 лица, објави Груевски

Ова инвестиција, појасни Груевски доаѓа по препорака на позитивно искуство на сопственикот на белгиски Ван Хол што е  само потврда за градење на позитивна бизнис клима.

Претходно «
Следно »