ГРУЕВСКИ ОБЈАВИ УШТЕ ЕДНА УСПЕШНА ИНВЕСТИЦИЈА: Инвестицијата на ОДВ Електрик на која долго време работевме, денес го стартува новиот објект во зоната Охрид- Струга!

Поврзано

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2,...

ЌЕ ИМ ЛЕГНАТ ПО 100 ЕВРА НА СМЕТКИТЕ – еве која држава и како им помага на граѓаните

Во Србија од денеска почнува исплатата на паричната помош во висина од 100 евра во динарска противвредност, за сите...

Денес се пушта во употреба инвестицијата на ОДВ Електрик во зоната Охрид- Струга, што започна да се гради кон крајот на 2015-та година, напиша на својот ФБ профил лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

 

-Се сеќавам дека имавме долги преговори со преставниците на германскиот бренд во автомобилската индустрија ОДВ Електрик кои финишираа во Битола во хотелот Епинал 2014 година. Тоа беше период кога бевме во екот на изборната кампања одејќи од град во град и од село во село. Виктор Мизо кој ги водеше преговорите замоли за мое вклучување во момент кој оцени дека е многу важен за исходот на разговорите. Тогаш, со обзир дека имав митинзи во Битола и регионот ги замолив да дојдат таму. Накратко ги прекинав моите изборни активности, седнавме во Епинал и се заврши како што посакувавме. Час и половина подоцна преставникот на ОДВ даде јавна изјава дека следната нивна инвестиција ќе биде токму во Македонија, во зоната Охрид- Струга и дека планираат да изградат фабрика каде во неколку години ќе вработат околу 1000 луѓе. Бев многу среќен бидејќи тоа ни беше прва договорена поголема инвестиција во регионот на Охрид- Струга, напиша Груевски.

Инвестицијата на Костал дојде нешто подоцна исто така со планирани 1000 нови работни места, исто како и во ОДВ Електрик.

-Денес откако веќе година и пол ОДВ Електрик работи во изнајмен објект и веќе вработува над 200 лица, се пушта во употреба новата фабрика во зоната, и прва таму. Нивни соседи ќе бидат германскиот Костал кој веќе вработува над 140 лица во поранешните простории на ЕМО во Охрид, и планира да дојде до 1000 работни места делумно во тие простории, а делумно во нов објект во зоната.  Денес сум уште посреќен кога и официјално почнува со работа фабриката во ТИРЗ Охрид-Струга. ОДВ производува кабли и електрични инсталации за автомобилски брендови како Порше, Мерцедес, БМВ Фолсваген, напиша Груевски.

Инвестиција е од 5 милиони евра во новиот производствен погон во Зоната, на површина од 4 ипол илјади метри квадратни. Подоцна се планира негово проширување на површина од 9 илјади метри квадратни со целокупната вредност на инвестицијата од 15 милиони евра.

-ОДВ Eлктрик и Костал, нема да значат само над 2000 нови вработувања, туку и многу повеќе од тоа. Ќе има и многу индиректни вработивања, пренос на знаење и технологии, но пред се ОДВ и Костал се нова иднина за Охрид, Струга, Дебрца и Вевчани. Нова шанса и нова можност за многу луѓе, нова надеж и нови перспективи за граѓаните и целиот регион, напиша Груевски.

Актуелно

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата...

РАСТЕ БРОЈКАТА И ДЕНЕС: На 250 теста 21 нов случај на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-2, Прилеп-2, Велес-2, Гостивар-1, Крива Паланка-1, Пехчево-1 и...

Нов раст на новозаболени од Ковид-19, да се почитуваат препораките

Бројот на новозаболени од коронавирусот во државава повторно е во пораст. Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, регистрирани се 37 нови случаи...

БРОЈКАТА И НАТАМУ РАСТЕ: 37 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Прилеп-7, Велес-2. Во изминатото деноноќие не се регистрирани...

СО ЛЕСНО: Почна 42-часовниот карантин во државата

Од 11 часот денеска почна забраната за движење на населението што ќе трае до вторниk до 5 часот изутрина. Забраната не важи за полицијата, армијата,...

Повеќе вести