September 29, 2020, 9:53 pm

ГРУЕВСКИ: Ова се историски моменти, народот одлучува за својата иднина и иднината на Македонија

Поврзано

Велешанка се породила во такси во дворот на болницата

Утрово пред 7 часот, жена се породила во такси возило, во дворот на Велешката Болница. Бебето е здраво и...

Поради сообраќајка во прекин сообраќајот од Радовиш кон Штип

Oд 07:25 часот, сообраќајот на магистралниот пат Радовиш-Штип на осмиот километар од Штип кон Радовиш е во прекин поради...

Четири скопски села четири дена ќе останат без вода

Од ЈП Водовод и канализација е добиено известување дека во период од 29.09.2020 до 02.10.2020 година, поради чистење и...
- Advertisement -

11 декември се ближи и народот ќе си го каже она што чека да го каже веќе подолго време. Ќе даде одговор на сите измачувања и малтретирања кои ги трпеа граѓаните и државата, порача од Неготино лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на пратеничка листа за ИЕ 4.

1nikola5

Груевски пред граѓаните во Неготино порача дека ова е историски миг, кога се одлучува за иднината на државата.

-Овие процеси се историски миг, кога вашата одлука кажува кава иднина сакате и во каква Македонија сакате да живеете. Коцките сами се поклопија и времето даде одговор зошто Заев беше човекот кој беше избран да ги има илегално стекнатите прислушувани разговори и зошто народот беше истуркан во гнев и омраза, а Македонија беше втурната во толку силна политичка криза и на кому му беше потребно државата да биде ослабена и поделена, рече Груевски.

Заев како на тацна почна да испорачува и да заговара кантонизација, двојазичност на цела територија и рекомпонирање на државата, продолжи тој.

-За среќа народот се гледа и многу добро знае што се случува и каква е ова игра. Неговите изјави сами за себе говорат, а јас ќе ве потсетам на една која ја даде не пред 1 година, туку пред 1 недела. Заев рече: Верувам дека Македонија може да се стреми да стане Швајцарија. Швајцарија инаку е поделена на кантони. Па продолжи дека треба да се оди преку рамковниот договор оти тој бил само рамка. Сето тоа значи рекомпонирање на државата.  Ова е опасно сценарио, рече Груевски па продолжи:

-Ова се историски времиња но изборот е многу едноставен. Од една страна се Заев и кланот и криминални структури, а од друга страна е Македонија, суверена. Вие знаете дека треба да ја одберете Македонија и да се прати порака дека не може да се инсталираат политичари, туку народот треба сам да одучи кој ќе го води, порача Груевски.

Народот, додаде, ќе ја одбере Македонија и политичари кои се борат за целосна, суверена и независна Македонија која продолжува да се движи напред кон ЕУ, НАТО и економски просперитет.

Latest News

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст...

(Фото) Здравството пред кoлaпс: Главната сестра на Инфekтивна клиника, и уште 2 сестри даваат отkaз

Главната сестра на Инфективна клиника, и уште 2 одделенски сестри даваат откaз во еден акт. Причините ќе оставам да ги кажат надлежните, сестрите си...

Уапасена целата екипа на Малагурски од сред снимање

Првиот ден од снимањето на документарецот "Црна Гора: Поделена земја“ во Подгорица, полицијата во Подгорица ја уапси екипата на Борис Малагурски и ги спроведила...

Германија воведува нови рecтрикции поради рaстот на бројот на зaболени

Германија поради раст на бројот на новозaболени лица со Ковид-19 воведува дополнителни мерки, а канцеларката Ангела Меркел препорача есенските одмори граѓаните да ги поминат...

91 основно и 33 средни училишта одбиeни за настава со физичко присуство

Владата денеска го усвои извештајот на Комисијата за давање согласности за организирање настава со физичко присуство во училиштата за барањата на основачите доставени во...

More Articles Like This