Груевски оствари повеќе разговори и куси средби со голем број европски политичари во Луксембург

  • May 30, 2016

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денес во Луксембург оствари повеќе разговори и куси средби со европски политичари во рамки на одбележувањето на 40 годишнината од постоењето на Европската народна партија (ЕПП), најсилната политичка структура во Европа.

Груевски со Антонио Тијани, потпретседател на ЕП и потпретседател на ЕПП

Заедно со германската канцеларка Ангела Меркел, со лидерската двојка на Европската унија, Жан-Клод Јункер и Доналд Туск, еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан, 50-тина европратеници, како и дузина други претседатели на држави и влади од демо-христијанската политичка опција на „стариот континент“, Груевски денеска на покана на ЕПП е дел од големиот настан заедно со европската и светска политичка елита.

Груевски со Кристијан Кремер, заменик генерален секретар на ЕПП
Груевски со Кристијан Кремер, заменик генерален секретар на ЕПП

Груевски со Манфред Вебер, претседател на Парламентарната група на ЕПП во Европскиот парламент
Груевски со Антонио Тијани, претседател на Парламентарната група на ЕПП во Европскиот парламент

Груевски со Антонио Тијани, потпретседател на ЕП и потпретседател на ЕПП
Груевски со Манфред Вебер , потпретседател на ЕП и потпретседател на ЕПП

Како што е познато, ВМРО-ДПМНЕ како најголема политичка партија во македонскиот Парламент со идеологија десно од центарот, долго време е сестринска партија на ЕПП и ја ужива поддршката на најбројната политичка партија во Европскиот парламент.

Груевски со Жозеф Дол, претседател на ЕПП
Груевски со Жозеф Дол, претседател на ЕПП

Според програмата на Европска народна партија, денеска во Луксембург најпрво ќе се одржи состанок на претседателството на ЕПП и Политичко собрание на кое ќе присуствува Никола Груевски заедно со пратеникот Владимир Ѓорчев. За вечерва е закажан свечениот дел од прославата на 40 години од постоењето на европските демо-христијани и дебата на темата „Иднината на Европа“ каде заедно со Меркел, Туск, Јункер, Хан, Орбан, Мицотакис и другите европски лидери ќе учествува и Груевски.

Груевски со Виталиј Кличко, украински политичар

Претходно «
Следно »