ГРУЕВСКИ: Парите кои студентите требаше да ги платат за превоз останаа во нивните џебови

Поврзано

(ФОТО) ТРИПУНОВСКИ: Власта пресметува зaтeзнa камата за зaкyп на земјиште, чиј рок на плаќање е до крајот на шести месец наредната година

Власта пресметува затезна камата за закуп на земјиште, чиј рок на плаќање е до крајот на шести месец наредната...

НИКОЛОСКИ: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

ВМРО-ДПМНЕ: Лaгитe на Заев се плаќаат со човечки живoти

СДСМ се тотално одлепени од реалноста. Нивната нова нормалност се руши како кула од карти. Народот веќе не им...

Многу сум задоволен од проектот за бесплатен превоз на студентите. Тоа е еден од 40-те проекти за младите, на почетокот на оваа година објавивме 40 проекти за младите во Македонија и еден од позначајните проекти беше да им се овозможи на студентите бесплатен јавен превоз во ЈСП во Скопје, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по промоцијата на нови дела од едицијата „Македонски искушенија“.

avtobus-jsp-studenti

-Откако тоа се овозможи 22.000 студенти извадија легитимации за слободен бесплатен превоз и практично околу 400.000 евра секој месец се заштедуваат кај студентите. Тие пари што треба да ги платат за превозот остануваат во џебовите на студентите. Тоа на годишно ниво, ако се одземат оние летни месеци кога не работат факултетите и не важат овие поволности, на годишно ниво тоа е над 3 милиони евра средтсва кои наместо да ги уплатат се задржуваат кај нив, вели Груевски кој додава дека ова е една од поуспешните мерки кои биле промовирани.

Тој истакна дека мерката не само што е најавена и ветена, туку е и реализирана.

-Веднаш ја ставивме во функција и веќе студентите масовно ја користат оваа мерка. Така е и со голем број од другите 40 проект, многу од нив веќе се во функција, некои се во подготовка и некои се во завршна фаза. Тоа што сме го ветиле ќе бидат исполнети, дециден беше Груевски.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести