ГРУЕВСКИ ПО ПОСЕТАТА НА ОПШТИНА БИТОЛА:Сите проекти одлично се реализираат

Поврзано

(Видео) Водата од чешмите полна со кал – жителите на Синичане протестираат и на дожд, во Владата немаше договор

Во куќите во Синичане, наместо вода, од чешмите тече кал. Токму поради тоа жителите од ова село не се...

(Фото) Нeпoднocливaтa pea од уcjанскиот кaнaл ги зaтвоpи дома жителите на Лисиче и Горно Лисиче

Жители на населбата Лисиче и Горно Лисиче кои живеат во непосредна близина на усјанскиот канал се жалат дека не...

Делови од неколку скопски општини утре без cтpујa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 05.08.2020 год. (среда) се планирани технички зафати во електро-системот на Град...
- Advertisement -

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во придружба на градоначалникот на општина Битола Владимир Талески, денеска посети дел од инфраструктурните проекти што ги реализира локалната самоуправа – некои самостојно, а дел почнати со поддршка на Владата раководена од неговата партија.

– Сите проекти одлично се реализираат. Го посетив основното училиште „Елпида Караманди“ каде по 37 години се врши сериозно реновирање на училишната спортска сала, потоа ја посетив и видов реновираната спортска сала „Младост“ која, исто така, беше дел од програмата на ВМРО-ДПМНЕ. За време на посетата на Битола ја погледнав поранешната касарна во која општината вложила околу 3,5 милиони евра за изградба на нова населба. Се гради инфраструктурата за да може да градат инвеститорите, се градат куќи, игралишта и други објекти во еден од најголемите проекти за Битола, посочи Груевски.

Битолскиот градоначалник Талески го презентираше и проектот „Кино Манаки“ на Широк Сокак кој, како што рече, ќе биде со капацитет за 120 посетители и со современа техника.

– Проектот „Кино Манаки“ градежно е завршен и сега следува фаза за ентериерот. Овој проект, кој не надминува повеќе од 700.000 евра, ќе биде дополнување на културниот живот на Битола и ќе даде можност за време на фестивалот „Браќа Манаки“ да се има современ простор за филмски проекции, истакна Груевски при посетата на киното во градба „Манаки“.

Груевски Битола 1

На прес-конференцијата во Битола претседателот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека од својот домаќин Талески бил информиран за успешниот развој на индустриската зона „Жабени“, за динамиката на изградба на фудбалскиот стадион „Под Тумбе Кафе“, како и за други проекти што ги реализира локалната самоуправа.

Latest News

(Видео)Зaпaлeнo возило во Влае, нeoфициjaлнo се paбoти за обид за pekeтиpaњe

На 05.08.2020 во 02.41 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг просторот од бул.„Партизански одреди“ со ул.„Есперанто“,...

„Воен Дизниленд“: Во Русија се одржува една од најголемите изложби на оpyжје, мyниција и воeна опрема во светот

И покрај пандемијата, Русија се подготвува да го одржи традиционалниот Меѓународен воeно-технички форум „Aрмија 2020“ овој месец, една од најголемите изложби на оpужје, мyниција,...

Три хороскопски знаци ги очекува романтичен август

Август, последниот летен месец може да се очекува да го промени љубовниот живот на неколку знаци. Жешкиот и бурен јули за некои хороскопски знаци...

Либан прогласи двонеделна вонрeдна состојба во Бејрут

Либан прогласи двонеделна вонредна состојба за градот Бејрут по катaстрофалната еkсплозија вчера во пристаништето во која загинаа повеќе од сто луѓе, а беа повредени...

(Видео) Првиот контингент на руска помош за Бејрут пристигна во Либан

Министерството за вонредни состојби на Русија испрати пет авиони во Бејрут со мобилни болници, лекари, психолози и спасувачи, како и лабораторија за откривање ковида...

More Articles Like This