ГРУЕВСКИ ПРЕДУПРЕДИ НА ОПАСНОСТА: Без 61 пратеник ќе има лоши работи и Македонија ќе биде уценувана!

Поврзано

ПОЈАСНУВАЊЕ: Полицискиот час од 21 часот важи и за околните скопски општини: Арачиново, Илинден, Петровец, Студеничани…

Откако настана забуна кај дел од граѓаните, дека со полицискиот час од вечерва од 21 часот па се до...

ВАЖНО: Во 21 часот почнува полицискиот час во Скопје, Штип, Куманово и во Тетово

Од вечерва во 21:00 часот стапува во сила забраната за движење за граѓаните на сите општини во градот Скопје,...

РЕГУЛАТОРНА УДРИ ПО ЕВН: Санкции и одземање на лиценца ако не ги корегира сметките

По превисоките сметки за струја кои граѓаните ги добија за изминатите два месеци, Регулаторната комисија му порача на ЕВН...

Ние се бориме за секого подеднакво, за секој наш граѓанин. И ако некогаш го кренеме гласот да предупредиме за некои последици за државата, да предупредиме дека некој е на лош пат и сака да ја однесе цела држава на лош пат, не значи дека ние сме националисти кои мразат некои други граѓани или народи или некои други етнички заедници. Не. Само укажуваме дека на сите ќе ни го растурат мирот, спокојот, соживотот. Ќе направат повторно да имаме големи проблеми, да се закрвиме до немајкаде. Зошто? За некој што наумил со сила без народна волја да стане премиер, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на предизборниот митинг одржан на 28-ми ноември минатата година, но истото го повторуваше насекаде, во секое место, село, град.

nikolagruevski

 

 

 

 

 

 

Во рамки на целата кампања Груевски, носителите на пратеничките листи, сите видни членови на ВМРО-ДПМНЕ предупредуваа дека без освоени 61 пратеник за ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За слободна Македонија“ ќе има лоши работи за Македонија.

-Ние немаме ништо против Албанците, напротив. Тие се наши сограѓани. Албанците во Македонија континуирано во минатото добиваа повеќе и повеќе права и демократијата растеше во тој дело. Останавме доследни во спроведувањето на Рамковниот договор. Ние сакаме со нив да живееме во мир и во слога. Сакаме секогаш да си помагаме едни со други, но ова што ни го прави некој преку инструментот Зоран Заев, со ова некој сака да ни ја растури слогата. Албанците и во овој момент, нивниот јазик може да го користат таму каде оние што се помали етнички заедници го користат во сите други држави за Западна Европа. Ретко која земја во Западна Европа со сооднос како што се Македонци-Албанци, има повеќе права дадено на помалата етничка заедница. Напротив, најголемиот дел имаат помалку права. Ја не мислам дека е лошо што сме дале и повеќе права, ние тука живееме заедно, треба да се помагаме, да се рзбираме. Но, да се одина давање на такво ветување за целосна двојазичност кое после прави многу проблеми и во функционирање на војската, на полицијата и на други институции. Тоа само ќе ни создаде проблеми, нови поделби. Тоа не ни е потребно, на Македонците и на Албанците потребна им е подобра економија, нови работни места, повисоки плати, пензии, економски напредок, истакна Груевски.

Актуелно

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот...

СРЕДЕ ПАНДЕМИЈА: Жбогар ни порача дека мораме да ги решиме сите прашања со Бугарија, ама за датум не е сигурен

Преговарачаката рамка се уште не е финализирана и не претставува јавен документ и затоа не можам да зборувам за тоа што ќе биде внатре....

ФАТЕНИ ЖИВИ-СЕ ЛАЖИРААТ БРОКИТЕ НА НОВОЗАРАЗЕНИ?!: Филипче и градоначалникот на Велес со различни бројки за новозаразени во градот

Денес 4 нови случаи во Велес од корона вирусот. Ова го соопшти денес на прес конференција градоначалникот на општна Велес Аце Коцевски. Тој истакна...

СВЕШТЕНСТВОТО ПОМЕЃУ ВЕРНИЦИТЕ И ВЛАСТА: Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница

Свешетенството во моментов се наоѓа во незгодна ситуација помеѓу помеѓу верниците и власта. Гласно говори молкот на МПЦ за полицискиот час за Задушница. Светиот архијерејски...

ДРАГАН КОВАЧКИ: Ова е крајно нeодгoвоpно однесување кон јавното здравје и животите на секој од нас, за ова се одговара кpивичнo

Ни ја забранија Задушница за да не се ширел КОВИД 19. Сите би се согласиле доколку тие мерки имаат чесна намера. Оти сите сме...

Повеќе вести