October 23, 2020, 3:20 am

ГРУЕВСКИ: СДСМ продолжуваат со деструкцијата и директно наштетуваат на граѓаните

Поврзано

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

По Мијалков и Конески, и Никола Попоски позитивен на kopoнaвиpycoт

Екс-министерот за надворешни работи Никола Попоски е позитивен на КОВИД-19, објави тој на социјалните мрежи доцна попладнево. Попоски, важи за...

ВМРО-ДПМНЕ со peakција по ocтaвkaта на Игор Дурловски од пратеничката функција

По оставката на Игор Дурловски од својата пратеничка функција како дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ, од опозициската партија објаснуваат...
- Advertisement -

Веќе половина месец градоначалниците се нефункционални, советите исто така, и очигледно е дека од страна на СДСМ се купува време. Очигледно е дека нивната деструкција продолжува, а од таа деструкција најмногу губат граѓаните, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

gruevski-12-640x426

-На почетокот Заев и СДСМ ја блефираа јавноста укажувајќи дека ќе чекаат прво да го добијат мандатот од претседателот, иако мандатот и гласањето во Парламентото немаат апсолутно никаква врска, но ете тие веруваа дека на тој начин ќе извршат некаков притисок врз претседателот, но го добија и од тогаш молчат и се кријат, истакна Груевски.

Го договорија и датумот за избори, додаде тој, договорија и дека треба да се продолжат мандатите, се потпиша законското решение, но до ден денеска не се закажува седница, ниту се говори за тоа.

-Или СДСМ сака да купи време и да ги одложи изборите или сака со деструктивноста да направи дополнителна штета. СДСМ директно наштетуваат на граѓаните. Секое одовлекување понатаму значи дека продолжуваат со деструкција и се обидуваат да најдат начин да ги одложат локалните избори кои ги договоривме за 15 октомври.

Груевски ги повика СДСМ да не се занимаваат со деструктивни работи, да овозможат уште утре седница на Парламентот и да се изгласа законот за да се продолжи мандатот на градоначалниците, за да не трпат граѓаните.

11 КОМЕНТАРИ

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This