ГРУЕВСКИ СООПШТИ ОДЛИЧНА ВЕСТ НА ФЕЈСБУК: „Леар“ почнува со работа и отвора нови работни места

Поврзано

ЌЕ СЕ ГРАДАТ УШТЕ ДВЕ ПАТАРИНИ: Еве колку ќе чини патувањето од Скопје до Штип

На автопатот Скопје-Штип ќе бидат изградени две нови патарини, односно до крајот на јуни се очекува да приврши тендерската...

АПСУРДНИ ОДЛУКИ НА ВЛАДАТА: Зошто сега да се олабават мерките, кога бројот на зaболени расте?

Доктор Никола Пановски гостуваше во отвореното студио на ТВ 24 каде истакна дека уkинување на полициски час на цела...

ЗАСЕГА ЌЕ РАБОТАТ САМО ТЕРАСИТЕ: Затворените угостителски објекти ќе ја чекаат наредната фаза

Од задутре, четврток, 28 мај, ќе почнат со работа угостителските објекти, објави вечера техничкиот премиер Оливер Спасовски, презентирајќи ги...

Одлична вест за Тетово и целиот полошки регион и добра вест за целокупната македонска економија, пишува на социјалната мрежа Фејсбук, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски.

во продолжение интегрален текст од неговиот статус

Денес се означува и официјалниот почеток со работа на американската компанија за автомобилски делови „Леар“ која инвестираше во Технолошко-индустриската развојна зона во Тетово и која по комплетирањето на инвестицискиот циклус треба да вработи најмалку 2000 луѓе, што преставува егзистенција, сигурност и можност за планирање на иднината на 2000 семејства од полошкиот регион. Станува збор за сериозна корпорација која се вбројува во една од 500 најголеми на листата на „Форчн”, со повеќе од 130 илјади вработени и над 30 фабрики низ светот.

Првиот контакт со компанијата е остварен во 2013-та година од страна на министерот Веле Самак кој во Германија го посети нивното европско седиште. По долготрајни разговори и вложениот труд во 2015-та година компанијата донесе одлука да инвестира во Македонија во конкуренција со повеќе земји од регионот. Таа се занимава со производство на навлаки за автомобилски седишта.

Во моментов „Леар“ работи во новоизградената фабрика во зоната во Тетово на површина од 12.000 м2 со можност за експанзија. Во моментов се вработени околу 500 лица, а во наредните два месеци се очекува бројката да прерасне до 800 вработени, комплетниот број на вработени ќе биде 2000. Отворањето на работни места и придвижувањето на економијата е она што ги решава проблемите на граѓаните и е она кон кое сме ние најсилно фокусирани.

Оваа инвестиција е дотолку значајна што се реализира во време на тешка политичка криза, што само докажува дека ние се откажуваме од нашето ветување да се бориме за секое ново работно место. Продолжуваме да создаваме и понатаму, заедно со граѓаните, да постигнуваме уште повеќе дела и успеси.

gruevski-fb

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести