ГРУПНА ТУЖБА ПРОТИВ ПРАТЕНИЦИТЕ: Не може 80 луѓе да поништат волја на народ изразена на референдумот на 30. септември!

  • January 10, 2019
  • Коментари

„Браво за професорката Каракамишева“ – рече граѓанскиот активист, аналитичар и екс-јавен обвинител Сотир Костов, на пршањето да ја искоментира иницијативата на професорката по Уставно право за групна тужба против власта, поточно 80-те пратеници кои се обидуваат да го променат уставното име на државата

 

„Не може 80 луѓе да се соберат и да поништат волја на народот изразена на референдумот на 30.септември кога не донесоа одлука за промена на Уставот. Ова е политички варваризам, ова уставно насилие.“ – рече Костов во изјава за „Инфомакс“, појаснувајќи дека иницијативата е одлична, а сега на нив граѓанските активисти следува да ги соберат потписите за поднесување на групната тужба против власта.

„Тоа се 80, од кои јас ги делам 72+8. Овие осумте се уцeнeти и пpиcилeни, ама изгледа им е сега убаво. За нив се менува устав, за нив се менува Kpивичeн законик и за нив се цртаат кpивчни дела“ – констатираше Костов.

Изјава на Сотир Костов пред Собранието на Р.М.

Gepostet von infomax.mk am Donnerstag, 10. Januar 2019

 

Претходно «
Следно »