September 25, 2020, 5:46 pm

ГРЦИТЕ ИМААТ ПОГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ОД ИМЕТО: „Сме се фатиле за името, а вистински проблем ни е Анкара“ – смета колумнистот Том Елис

Поврзано

Издaдено пpeдупрeдување за поројни дождови со град во делови од Западен Балkaн

Европскиот систем за пpeдупредување за невреме ЕСТОФЕКС издаде прeдупредување од втор и прв степен за делови од Хрватска и...

Зaгинaa двајцата пилоти од вoeниот авион што се ypна во Србија

Српското Министерството за одбрана потврди дека зaгинале двајцата пилоти при ypивањето на авионот „миг-21“, за време на вoeна вежба....

Грците со пpcт во ycта: Вучиќ се сретна со „Султанот“

Претседателот Александар Вучиќ се сретна во Истанбул со турскиот колега Ердоган. Предвидено е двајцата да разговараат на тет-а-тет средба,...
- Advertisement -

Новинарот Том Елис во својата колумна објавена во денешниот број на грчкиот весник „Катимерини“ посочува дека вистинска закана и иредентизам Грција треба да бара во Турција, а не во Македонија, кон која ги концентрира своите обвинувања и енергија.

„Долго време во Грција разговараме, расправаме и бараме вина за името на Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ), иако повеќето држави ја признаа земјата како ‘Република Македонија’ пред многу години. Продолжувањето на овој дипломатски ќорсокак ни штети на два фронта.

Првиот се однесува на нашиот однос со северниот балкански сосед, кој можеше да се развие во најблизок сојузник на Грција и најприроден партнер со попаметен и пофлексибилен пристап. Вториот има врска со улогата и влијанието од друг сосед, оној кој навистина ги прикрива иредентистичките претензии кон Грција и со својата реторика и однесување претставува закана за нашата земја“, констатира Елис во коментарот насловен „Односите со ПЈРМ и влијанието на Турција“.

„Сигурно дека секое прашање е важно и прашањето со името на ПЈРМ секако заслужува внимание и вешто справување. Но, секоја земја, а посебно таква со големина на Грција, треба да ги приоретизира своите предизвици и соодветно да реагира.

Колку подолго односите меѓу Атина и Скопје остануваат непријатни, толку повеќе Турција е во состојба да го зголеми своето влијание на Балканот, како дел од политиката што има јасни геостратешки цели, како и религиозна димензија. Ердоган ретко ја пропушта можноста да ја изрази својата поддршка за пристапот на Македонија во НАТО и постојано ја обвинува Грција дека делува неправедно со спречувањето на тоа да се случи сè додека не се реши спорот за името.

Во повеќе јавни говори турскиот претседател изјави дека Турција и ‘Македонија’ ги поврзува ‘братство’, дека Анкара и Скопје немаат ‘никакви разлики’, дека Турците никогаш нема ‘да се откажат своите македонски браќа’ и дека ‘Турција е секогаш на страна на Македонија’. Тој дури тврдеше дека Анкара нема да дозволи промена на името на БЈРМ“, додава коментаторот на „Катимерини“ пред да поентира.

„Турција веќе има големо влијание на Балканот и сега оди на тоа во голема мера да го зголеми. Единствениот одговор што Грција може да го има на ова е понатамошно зајакнување на односите со балканските држави на мултилатерално ниво – Атина навистина ги спроведува иницијативите и ја користи својата улога како членка на Европска унија и на НАТО – но и на билатерален. Во овој контекст, подобрувањето на врските со ПЈРМ ќе се покаже од витално значење за интересите на Грција“, заклучува тој.

2 КОМЕНТАРИ

Latest News

Се затвopа фабриката „Гришко“ единствената фабрика за балетски чевли во Македонија

Се затвoра фабриката „Гришко Македонија“, која беше отворена во 2012 година во селото Слeчпе, Демир Хисар, и која се...

Од понеделник почнува исплата на септемвриските пензии

Oд понеделник 28.09.2020 година, почнува етапната исплата на септемвриските пензии. Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...

Да го спacиме Преспанското Езеро: Петиција за спроведување итни мерки за cпас на Преспанското Езеро

Повеќе граѓански здруженија, асоцијации, друштва, активисти на еколошки движења денеска покренаа петиција за спас на Преспанското Езеро, со упатени конретни барања до Владата на...

Уkpaден пиштoл од работилница во Валандово

Во Полициската станица Валандово вчера во 13:15 часот, М.Д.(53) од Валандово пријавил дека во периодот од 23:50 часот на 22.09. 2020 до 19:00 часот...

Избран новиот заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли

Обвинитeлот Арбер Исаку ќе биде заменик претседател на Советот на јавни oбвинитeли во следните две години. Одлука за избор на заменик претседател на Советот...

More Articles Like This