January 17, 2021, 11:15 am

Грците со пpcт во ycта: Вучиќ се сретна со „Султанот“

Поврзано

Каракачанов: Македонија е најромантичен и најтpaгичен дел од бугарската историјa

Бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана одново повтори дека темата Македонија била од стратешки интерес во Бугарија. „Бидејќи, како што...

Полицискиот час останува во сила во Албанија, продолжува и онлајн наставата

Националниот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, по анализата на состојбата во последните две недели, одлучи...

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...
- Advertisement -

Претседателот Александар Вучиќ се сретна во Истанбул со турскиот колега Ердоган. Предвидено е двајцата да разговараат на тет-а-тет средба, а работниот ручек започна нешто по 13:30 часот, пренесува РТС.

Во пресрет на средбата со Ердоган, Вучиќ изјави дека е важно за Србија да има одлични односи и комуникација со Турција, бидејќи таа е една од најважните сили во светот.

Темите на состанокот, како што најави, ќе бидат сите „горливи прашања“, како и економски теми.

Тој прецизираше дека ќе побара од неговиот турски колега поддршка за една индустриска зона во Србија, бидејќи има заинтересирани турски компании за развој, но потребна е и поддршка од претседателот на Турција.

Покрај ова, теми ќе бидат односите во Медитеранот, но и договорот потпишан во Вашингтон.

Latest News

Останува на сила целосниот кapaнтин во Австрија

Австриската влада доцна синоќа донесе одлука за продолжување на целосниот карантин до 7 февруари, како дел од мерките против...

More Articles Like This