December 4, 2020, 11:53 am

Грција ги отвори границите за Србија, еве кои се уcловите за влез

Поврзано

И Црна Гора тоне во проблеми од Ковид-19 кризата

Во Црна Гора, од март до ноември, имало зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот...

Голема експлозија во Белград

Eдно лице загина, а две се повредени во експлозија што се случи утрово на градилиштето во улицата Абердаре, пренесува...

Ќе висите на на бандерите кога-тогаш – заканата упатена до Вучиќ

Тргнавме во потрага по вакцини, да набавиме најбезбедни вакцини за граѓаните на најбрз можен начин, прво да ги намалиме,...
- Advertisement -

Амбасадата на Грција во Белград издаде упатство за сите сопственици на имот од Србија, според кое, од 1 ноември 2020 година, ќе може месечно во Грција да влегуваат до 400 лица со постојано престојувалиште во Србија.

Услов за тоа е да се поднесе барање за издавање на специјална дозвола за влез во Грција, што се доставува по електронски пат преку е-пошта на Конзуларниот оддел на Грчката амбасада во Белград ([email protected]).

Заедно со барањето, се наведува дека е потребно да се достави доказ за постојан престој во Република Србија, фотокопија од образецот Е9, патничко осигурување koe опфатќа Ковид 19, пренесува Вечерње новости.

Според амбасадата, само на сопственикот на имотот му е дозволен влез во нивната земја, а не членовите на неговото или нејзиното семејство.

Исто така, влезот во земјата е можен со авион, преку меѓународниот аеродром во Атина „Елефтериос Венизелос“, или по пат преку граничниот премин „Промахонас“.

Се додава дека сопствениците се должни да покажат потврда издадена од Конзуларниот оддел на Грчката амбасада во Белград, заедно со фотокопија од образец Е9, валидно пополнет образец PLF и QR код, потврда за негативен тест не постара од 72 часа на англиски јазик.

Latest News

И Црна Гора тоне во проблеми од Ковид-19 кризата

Во Црна Гора, од март до ноември, имало зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот...

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат таква цел нема да успеат,...

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

Aмepиканската apмиja извршила paција во седиштето на ЦИА во Фpaнкфурт за манипулација со избopите

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект на ЦИА во Франкфурт на Мајна. Тие имаат...

More Articles Like This