ГРЦИЈА И БУГАРИЈА СЕ СУПЕР, СРБИЈА НЕ ЧИНЕЛА: Димитров нема замерки за мешањето на Бугарија и Грција, ама Србија била проблем!

Поврзано

(Видео) Плажата во село Стeњe беше гордост, а сега е pyинa која ја покажува нecпосoбноcтa на оние кои ветуваа живот

Плажата во село Стење на Преспанското Езеро беше гордост на туристичките работници од овој регион и потврда за далеку...

Жителите се гнeвни на оваа нeчecнa влacт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски заедно со носителот на листа во изборната единица...

Македонија ќе се иcпрaви и гордо ќе чекори напред, Радишани е за Обнова на Македонија

Го посетив населеното место Радишани, како и црквата “Св. Наум Охридски” каде што успеав да се сретнам со неколку...

Новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров нема замерки на Грција која 9 години нè блокира за влез во НАТО и ЕУ, нè нарекува погрдно со ФИРОМ или Скопје, нема замерка ни на Бугарија која не го признава јазикот и бара да потпишеме спогодба дека имаме заедничка историја за да се докаже дека сме ист народ со бугарскиот, нема проблем ни со Албанија и Косово кои отворено поддржуваат Тирански платформи, ама има замерка на Србија околу тоа од кој влез влегол во Парламентот нивниот разузнувач, пишува порталот „Журнал“.

 

Димитров вели дека присуството на српскиот разузнавач и советник во амбасадата, Горан Живаљевиќ во македонското Собрание за време на нередите во април годинава е пример за мешањето на Србија во внатрешните работи на нашата земја.

-Не може вашиот претставник да биде дел од масата која влегла во Собранието и да тврдите дека не се мешате во внатрешните работи. Попластичен пример за мешањето во внатрешните работи на една земја не постои, изјави Димитров.

По влегувањето на неколку илјади лица од главниот влез на Собранието револтирани од политичкото насилство со незаконскиот избор на Талат Џафери, од истиот влез влегол и српскиот разузнавач. Настрана дали требало или не да влезе, веројатно не требало, но за одбележување е дека следејќи ја политичката мисла и верба на татко му Димитар Димитров, кој е докажан Бугарофил и Србомрзец, синот по умот на таткото првата меѓународна изјава ја дава против Србија и тврди дека се мешала во внатрешните работи на Македонија.

Никој друг не се меша, само Србија се меша. Ваквата изјава на Димитров е „ем по кејф на тато“, ем Димитров испаѓа „опасен фраер“ кон земја која не е членка на ЕУ како Грција, па верува дека не може и штета да ни направи.

Инаку, останато е во аналите на македонската дипломатија и уште долго ќе се прераскажува пристигнувањето на поранешниот амбасадор на Македонија во Русија, Димитар Димитров, татко на новиот министар Никола Димитров.

Имено, Димитар Димитров една година беше министер за култура во Владата на Љубчо Георгиевски, и како еден од најслабите и најизгубени министри, Георгиевски спасувајќи ја својата репутација и рејтинг беше принуден да го смени. Како утешна награда му беше понудено местото амбасадор во Москва, кое Димитров го прифати и замина таму.

Димитар Димитров беше јавно деклариран бугарофил и србомрзец. Во деведесетите години силно се спротиставуваше на Георгиевски на користењето на сонцето од Кутлеш на некои облежја на тогашното ВМРО-ДПМНЕ.

Тоа се години кога Георгиевски дозволува користење на антички симболи во ВМРО-ДПМНЕ. Димитров на сите во партијата им говорел дека сонцето од кутлеш е срам за ВМРО, бидејќи Македонците немаат ништо со антиката, туку само со Бугарија.

При пристигнувањето на аеродромот бил дојден возачот од Амбасадата да го пречека, и веднаш го известил дека вработените во Амбасадата се организирале и го чекаат на еден мал пригоден коктел за добредојде. Но, возачот бил непријатно изненаден кога од новиот амбасадор добил насока да вози во бугарската Амбасада во Москва.

Уште пошокиран бил кога цели 4 цаса висел пред бугарската Амбасада чекајќи го новиот амбасадор на Македонија да го префрли во македонската Амбасада. На вработените во амбасадата им преседнало од чекањето.

Беше јавно познато дека Димитар Димитров е бугарофил, ама никој не помислувал дека директно од авион ќе се упати во бугарската наместо во македонската амбасада. По 4 часа престој во бугарската, Димитров отишол во македонската Амбасада, каде ги затекнал службениците уморни од чекање, разочарани и збунети.

Синот на Димитар, Никола, очигледно по патот и умот на таткото, но сето тоа ќе го гледаме спакувано во помодерна варијанта и со подобар шмек. Истиот производ, со нова опаковка, пишува Журнал.

Актуелно

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Повеќе вести