ГРЧКАТА ВЛАДА МУ ПЛАТИЛА 5 МИЛИОНИ НА АНЃУШЕВ: Фирмата ЕДС на Анѓушев, не можела да биде купена од „Грчкото електростопанство“ бидејќи е во банкрот

Поврзано

ЃОРЃИЕВСКИ: На Заев не му одговара да има реформи во судството бидејќи нема да може да врши рекет и да договара тендери во четири...

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК во ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ зборуваше за тоа...

ГРАЃАНИТЕ ЗНААТ: СДСМ е главниот виновник за овие поразителни бројки во Македонија

Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа зборуваше за тоа...

ПОЛИТИКИТЕ НА ВЛАСТА НЕ ДАВААТ РЕЗУЛТАТИ: Мора комплетно да се смени стратегијата за справување со коронавирусот

Комплетно треба да се смени стратегијата бидејќи видовме дека политиките што се спроведуваат не даваат резултат, рече доктор Игор...

Со секој изминат ден се повеќе се наметнува дилемата дали договорот со Грција и распродажбата на државните и национални интереси е параван за личното богатење на Зоран Заев и криминалниот картел околу него? Додека Зоран Заев лаже за Европска Македонија, во Грција се отвори политички скандал во медиумите дека парите за компанијата на Кочо Анѓушев се пари дадени од грчката влада за прифаќање на погубниот договор за Северна Македонија, изјави на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски и додаде:

„Почитувани доминантно државната компанија која издвои 5 милиони евра за Анѓушев, подолго време била во сериозна економска криза, неколку пати пред банкрот, со неисплатени плати за работниците, со нефункционални кредити, без евро за инвестиции за одржување и модернизација. Дури и трагедијата летото со пожарите се поврзуваат со неодржувањето на каблите од електричната мрежа на оваа компанија во Грција. Во ваква состојба, парите за Анѓушев биле префрлени, според медиумите, а тоа е возможно само со владина одлука од Владата на Република Грција на компанијата која што потоа ги префрла парите за Анѓушев. Притоа, во релација со овој договор се пишува и за викендите и одморите на Анѓушев и премиерот Зоран Заев во Грција.“

Стоилковски потенцираше дека Анѓушев и Заев мора да одговорат, дали продажбата била поврзувана со убедувања да се прифати погубниот капитулантски договор?

-Дали Анѓушев и Заев свесно дозволија ваква трансакција во ек на преговорите, во период кога и опозицијата и преговарачот именуван од претседателот на државата беше исклучен од преговорите? Дали Анѓушев направил проверка, анализа, за економската состојба на компанијата, која му понудила 5 милиони евра?, запраша Стоилковски и посочи:

„Почитувани, и при најавата за продавање на компанијата на Анѓушев, ВМРО-ДПМНЕ посочи дека е мошне симптоматично што фирмата на Анѓушев стана интересна за грчкото електростопанство, во време кога се засилија преговорите со Грција, Заев стана убеден дека ќе го реши името, а Анѓушев лицитираше со Северна Македонија. Лукративноста е обележје на картелот на власт, штетите врз националните и државните интереси во секој период на нивно владеење се уште не се заборавени. Историјата на Македонија од независноста до сега изобилува со сведочења, запишани мемоари, па и видео – документирани случаи, за обиди за подароци, подмитувања и злоупотреби на позициите за лукративни цели, на штета на националните и државните интереси. Оттука, сериозни се сомнежите дека 5те милиони евра се дадени за прифаќање на грчкото условување во Договорот!“

Актуелно

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово 26 - Дебар 1 - Штип 15 -...

Повеќе вести