ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ ГО ПРЕЗЕНТИРАА ПЛАНОТ НА ЗАЕВ: Заев ќе им даде заедничко владеење на Албанците и ќе ги уназади Македонците!

Поврзано

ИЗБОРИ НА ЕСЕН: ДУИ се за избори кои би се одржале во редовен термин на есен

Избори или на 5-ти јули или редовен термин на есен, дециден е во ова Бујар Османи кој вечерва во...

ДАЛИ НЕКОЈ Е НАД ЗАКОНИТЕ : Рашковски и во Струмица повторно без маска на лицето!

Анонимни читатели денеска ни испратија неколку фотографии на кои се гледа дека генералниот секретар на владата Драги Рашковски е...

ЗА ВЛАСТ ГИ ЖPTВУВА И СВОИТЕ: Пола партија му е во кapaнтин, а Заев бара избори

Заев го спасувал Мијалков за случајот ,,Империја" на СЈО, за да гласаат пратениците за промена на името Факти на денот: 1.Заев...

Албанците од ПЈР Македонија се договорени со лидерот на социјал-демократската партија Зоран Заев да им даде статус на еднаквост и заедничко владеење на националните заедници, што претставува сериозно уназадување за „Словените” во Скопје, се вели во анализата на порталот посветена на плановите за голема Албанија

 

ademi-zekiri-zaev-albanski-miting-sdsm-640x341

Еднаков статус за Албанците што ќе претставува сериозно уназадување за Македонците, ова според грчкиот портал “Либерал” е веќе договорена работа меѓу лидерот на СДСМ Зоран Заев и албанскиот фактор во Македонија, јавува дописникот на Нетпрес од Атина.

Албанците од ПЈР Македонија се договорени со лидерот на социјал-демократската партија Зоран Заев да им даде статус на еднаквост и заедничко владеење на националните заедници, што претставува сериозно уназадување за „Словените” во Скопје, се вели во анализата на порталот посветена на плановите за голема Албанија.

Во текстот се вели и дека албанскиот премиер Еди Рама ја предизвикува стабилноста на Грција и целиот Балкан, а пак во однос на Македонија, се потенцира и улогата на соседна Бугарија. Анализата потсетува дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во мај минатата година, во говор пред Парламентот, предупреди за агендата за поделба на Македонија меѓу Албанија и Бугарија.

Груевски уште го држи кормилото во земјата

Грчката државна телевизија ЕРТ информираше за собирот на владејачката партија во главниот град, нагласувајќи дека на него беше присутен и шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц, кој што меѓудругото, ја пофали Македонија за справувањето со бегалците. ЕРТ информира и дека партијата на Никола Груевски е во водство пред опозициската СДСМ.

 

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

Сепак, Груевски уште го држи кормилото во земјата, додека анкетите покажуваат дека партијата има водството од 5 до 9 проценти во споредба со опозицијата, се вели во текстот.

 

[/kopa_block_quote]

И грчката државна новинска агенција АНА-МПА информира дека во Скопје беше одржан масовен собир на владејачката партија, која што според сите анкети, води пред опозицијата.

Актуелно

НАЈKPИТИЧНО ВО ЧАИР: Состојба по населби во Скопје

Од вкупно 89 новозaболeни од Ковид-19 на целата територија на Македонија, 35 се од подрачјето на град Скопје. Распоредено по...

(Видео) БОКИ 13 И СЕ ЗАКАНИ НА СУДИЈКАТА, ЗАЕВ Е КРЕАТОРОТ НА СЦЕНАРИОТО ЗА РУШЕЊЕ НА СЈО: Ако добие драконска казна има уште едно...

Скандалозни заврши зборови, вака наједноставно може да се објасни ситуацијата која денес ја затекнаа новинарите во судницата на едно од последните рочишта за случајот...

ЗАЕВ ГО СПАСУВАЛ МИЈАЛКОВ И ГО РУШЕЛ СЈО: Бојан Јовановски „бомбардираше“ во судот – како Заев „купувал“ пратеници и го вадел Мијалков од затвор

Средбата која што се случила помеѓу Зоран Заев и Јордан Камчев се случила на 02.април, а Камчев го снимал и Зоран Заев,  а за...

ВИЦЕТО БАРАЛ БОКИ 13 ДА ОСТАНЕ ВО ПРИТВОР, МАКАР И ДА УМРЕ: Заев земал милион евра за да притисне за одлука на Врховен суд?!

Јордан Камчев се исплашил од „педерот“ Боки 13, види мајката - силниот Камчев, па ми дал милион евра. Тој можеби дал, дал милион евра, можеби...

ВИДЕЛА, НЕ ВИДЕЛА, ЗАЕВ БИЛ, КАМЧЕВ БИЛ: Боки 13 ја направи Русковска пуздер во завршните зборови

Вилма Русковска се шетала како „Мечка Божана“ од медиум на медиум откако го уапсила Боки 13. Јовановски објаснуваше и едно нејзино гостување на „Канал...

Повеќе вести