October 29, 2020, 12:46 pm

ГТЦ пpoпaѓa – Дyќaнитe пoд клyч

Поврзано

Македонија ќе го иcтpaжува штeтнoтo влиjaние на 5 Г мpeжата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија...

Златко Марин оди во изолaциja

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин е во домашна изолација, откако во текот на вчерашниот ден генералниот секретар, Владимир...

Hивoaтa нa peкитe пoд и oкoлy oктoмвpиcкиoт пpoceк

Нивоата на реките низ земјава не бележат позначителни промени во однос на вчерашните вредности. Како што покажуваат денешните хидролошки...
- Advertisement -

Објект во распаѓање и над 80 затворени дуќани е сликата на Градскиот трговски центар која секојдневно ја гледаат жителите на Скопје. На секој чекор празни дуќани и налепници дека истите се продаваат или издаваат.

Објектот кој е еден вид на синоним за Скопје и за кој владејачката СДСМ креваше галама додека беше во опозиција, сега е оставен на забот на времето. Наместо да го спасат како што ветуваа го оставија уште повеќе да пропаѓа.

Поради не можноста на дуќанџиите да платат за кирија и давачки, бројката на затворени дуќани се очекува да расте, додека нема други кои се заинтересирани да отворат свои бизниси во ГТЦ. Ситуацијата е толку лоша што постојат објекти кои нивните закупници ги издаваат и без кирија, колку да функционираат. Но сето тоа е залудно, нема ни сметките кој да ги плаќа.

Покрај незаинтересираноста на власта да го спаси објектот, на оваа катастрофа влијае и се послабата куповна моќ на граѓаните кои со кризата едвај преживуваат, а камо ли да пазарат гардероба, бела техника или други работи од ГТЦ.

Дуќанџиите разочарани бидејќи повеќе не можат да заработуваат ни за леб, велат дека од влада која не успеа да го подобри стандардот на граѓаните, не може да се очекува да го спаси ГТЦ.

Во ГТЦ повеќе ги нема продавниците кои беа негов белег, а за новите брендови поради неговиот изглед и неодржливост не е ни провлечен. Ги нема ни неговите гушкачи кои толку многу жестоко се бореа за ГТЦ, дури и организираа референдум за негов спас, а сега веќе 7 години ги нема да пуштат глас за тоа што нивниот „омилен“ објект се пропаѓа и нема кој да го спаси.

Latest News

Kopoната се врати во Кина

Во Кина се потврдени 47 нови случаи на Ковид-19, што е најголем број за повеќе од два месеци, објави...

Не се тестираше, а доби позитивен тecт… И мојот сосед исто: Приказни кои кружат по социјалните мрежи за Koвид-19

Што стои зад приказните за Ковид-19 што кружат на социјалните мрежи?! На социјалните мрежи во Хрватска се шират приказни дека луѓето добиваат позитивен резултат без...

Македонија ќе го иcтpaжува штeтнoтo влиjaние на 5 Г мpeжата

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) наскоро ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија која ќе изработи физибилити студија за влијанието на 5Г мрежата...

Teшкa cooбpaќajкa вo Скопје: Дpжaвjaнин нa Косово ce здoбил co тeшки пoвpeди

Во сообраќајка во Скопје, повреден бил државјанин на Косово кој со тешки телесни повреди бил префрлен во болница. Според пријавеното, вчера во 08.35 часот било...

По Германија и Франција пpoгласи едномесечен кapaнтин

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела Европа, несомнено ќе биде посилен...

More Articles Like This