ГУАИДО БИЛ НА БАЦИ РАКА: Во Декември го посетил Вашингтон

Поврзано

ГО ПРЕПЛАШИЛ ДО СМРТ: Тајсон му упаднал во канцеларијата на Трамп

Долгогодишното пријателство помеѓу поранешниот шампион и актуелниот претседател на САД било ставено на тест. Британскиот „Тајмс“ пренесува делови...

НАЈДОБАР СУМ, ПОСЛЕ ЛИНКОЛН: Трам се пофали дека направил повеќе за црната популација од неговите претходници

Американскиот претседател Доналд Трамп повторно изјави дека тој направил повеќе за црнечката заедница во САД од кој било претседател...

TУЖБА ВРЕДНА 5 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Гугл се соочува со тyжба за нaрушување на приватноста

Во САД е поднесена колективна тyжба против Гугл, во која се тврди дека компанијата незaконски ја нaрушува приватноста на...

Самопрогласениот претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо го посетил Вашингтон во декември, каде се сретнал со претставници на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Тоа бил негов прв контакт со Белата куќа, објави шпанската новинска агенција „ЕФЕ“, повикувајќи се на неименуван функционер на Белата куќа. Еден месец подоцна, 35-годишниот Гуаидо, се прогласи за привремен претседател на државата, најавувајќи распишување на претседателски избори. „Претставници на американската администрација разговарале со Гуаидо во неколку наврати, исто така и за време на неговата посета на Вашингтон во декември“ рекол претставник на Белата куќа за „ЕФЕ“.

Портпаролот одбил да каже со кои точно лица се сретнал Гуаидо, само рекол дека тој лично се сретнал со тие претставници. Портпаролката на републиканскиот сенатор Марк Руби, влијателен посредник во американската политика во Латинска Америка, на прашањето дали Гуаидо се сретнал со Руби во декември, таа негирала. Америка не е единствената земја која Гуаидо ја посетил. Медиумите претходно пренесоа дека тој во декември бил и во Бразил и во Колумбија, чии влади исто така бараат заминување на Николас Мадуро. Тие посети наводно се случиле пред Мадуро да го преземе вториот претседателски мандат.

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести