January 28, 2021, 3:25 am

Гугл, Епл и Амазон заеднички ја блokираa новата социјална мрежа Парлер

Поврзано

Експерти предупредуваат: Ајфон12 може да биде опacен по здравјето

Ајфон 12 може да биде опасен за здравјето на луѓето кои имаат инсталирано пејсмејкери или дефибрилатори, доколку се најде...

Beднaш избpишeтe ги oд тeлeфoнoт: Google блokиpaшe 164 oпacни aплиkaции

Google блокираше 164 апликации од Play Store, а Android корисниците сега треба да ги избришат овие апликации кои можат...

(Видео)Дpoнoт нa Sony вo aкцијa:Airpeak нaскopo вo пpoдaжбa

Компанијата Sony стана дел од пазарот за дронови и го претстави Airpeak, најмалиот дрон кој може да носи камера...
- Advertisement -

Parler, социјална мрежа што многумина ја сметаат за пандан на Twitter, падна откако Amazon ги спречи корисниците да ја преземаат апликацијата во понеделникот и ги суспендираше услугите за хостирање на мрежата од своите услуги.

Пред Амазон, Епл и Гугл блокираа нова социјална мрежа за време на викендот.

Парлер, кој е популарен меѓу американските конзервативци, беше исклучен од мрежата откако Амазон ја откажа поддршката за таа социјална мрежа, тврдејќи дека дозволува закани за насилство по немирите во Вашингтон и убиства во американскиот конгрес.

Парлер се потпре на услужната платформа во сопственост на технолошкиот гигант Амазон.

„Неодамна, забележавме постојан пораст на насилни содржини на вашата веб-страница, што ги крши сите наши услови“, се вели во службеното писмо на Амазон до Парлер, објавено од NBC News и објавено од Спутник.

Во саботата, Епл тргна по стапките на Гугл, отстранувајќи ја апликацијата на Парлер и и даде на компанијата 24 часа да воведе соодветни мерки за „спречување на ширење на објави што поттикнуваат насилство“.

Извршниот директор на Parler, Johnон Мејс остро реагираше на овие потези.

„Ова е координиран напад од технолошки гиганти со намера да се убие конкуренцијата на пазарот. Премногу брзо станавме многу успешни. „Може да очекувате да продолжи војната против конкуренцијата и слободата на говорот, но не сметајте не“, рече Мејс во саботата.

Гугл го суспендираше Парлер од Google Play Store во петокот, кратко откако Твитер ја прекина сметката на американскиот претседател Доналд Трамп на неодредено време.

Се шпекулираше дека сегашниот претседател на САД размислува да се префрли на Парлер, кој наводно имал 12 милиони корисници.

Мејс во понеделникот напиша: „Веројатно нема да работиме подолго од предвиденото“, и претходно спомена дека страницата ќе биде недостапна една недела.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This