Гугл ќе започне да ги наплатува своите апликации?!

Поврзано

(Видео) Поставила камера во собата на нејзиното бeбe – Hе можела да им верува на oчитe

Бокcepот Брут и момчето Фин, кое нема ниту 2 години, се најдобри пријатели. Фин не може да се оддели...

Баба Ванѓа знаела кога ќе yмpe и кој ќе ја нacлeди нејзината мoќ – “Не се плaшaм од cмpттa, ќе се poдaм повторно во...

Ванга, како и повеќето луѓе, не мислеше дека смртта заминува засекогаш: „Не плаши се“, ги советуваше своите гости. Таа сакаше...

Првата дама Елизабета Ѓoргиевска во пурпурно виолетова креација на „Охридско Лето“

На отворањето на јубилејното 60 издание на Охридско Лето, присуствуваа и претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска. Првата дама...
- Advertisement -

Американскиот ИТ гигант Гугл го менува начинот на издавање на дозвола за користење на Андроид апликацијата во Европа. Попрецизно, Гугл на производителите на Андроид ќе им ги наплатува апликациите.


Како што претходно во една своја изјава истакнал извршниот директор на Гугл, Сандер Пичаи, компанијата планира прв пат да ги наплатува „Плеј Стор и другите Гугл апликации.

Оваа одлука следува по пресудата во јули годинава, во која Европкста комисија одреди казна за Гугл од 5 милијарди долари за да не дозволи Гугл своите апликации за пребарување како Хрома и другите да ги направи доминантни во рамките на Андроид оперативниот систем, и на тој начин да ја уништи конкуренцијата.

Тоа значи дека заинтересираните производители во иднина ќе мораат да плаќаат за одредени ставки како Плеј Стор, кој се смета за виталното средиште на Андроид, но пред се е сервис на компанијата Гугл.

Основата на Андроид оперативниот систем и понатаму останува бесплатна и отворена, но ако производителите на мобилни телефони и таблети од Европа сакаат Плеј Стор или Гугл апликација ќе мораат да платат за нив.

Што значи дека Плеј Стор и апликациите на Гмаил, Гугл мапс ќе бидат ставени во пакет кој ќе биде опфатен со договор и одредена финансиска уплата.

Latest News

Тимоние пocaкува да се фopмира Влада што поскоро чиј приopитет ќе е пpaвоcyдството

Францускиот амбасадор во Скопје, Кристијан Тимоние, во изјава за весникот КОХА, вели дека очекува наскоро да се формира новата...

СЗО aпeлиpa за итнa пoмoш од 15 милиони долари за Либан

Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во...

Дeмонcтpaнти оштeтиja пункт на ЕВН во Тетово

Секторот за внатрешни работи во Тетово го потврди нападот врз пунктот на ЕВН. Група од десетици лица по протестот во Тетово, врз наплатниот пункт...

Кapaкамишева: CДC и ce e мoжнo

Ако конститутивната седница на Собранието е завршена, како што велат од СДС, тогаш како Собранието се конституираше без избран претседател кој ја претставува институцијата? СДС...

(Видео) Антовски: Хaвapијa во РЕК Битола пopaди нeoдгoвopноcтa и нecпocобноcта на влacтa

Јавноста вчера беше информирана дека во РЕК Битола се случила хаварија и дека во прекин е транспортот на јаглен од рудникот Суводол до РЕК...

More Articles Like This