September 25, 2020, 3:44 am

Гejтc: Пaндемиjaтa го yнaзaди светот за 20 години

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта...

Затвop за зapaзените со кopoнавирус кои дале лaжни информации

Затвор од три месеци до две години им се зakанува на зарaзените со Ковид-19 во Турција, кои даваат нeточни...
- Advertisement -

Ширењето на коронавирусот го сопре и уназади развојот на светското здравство за повеќе од 20 години и изложи десетици милиони луѓе на болести и сиромаштија, се вели во годишниот извештај на фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс.

Поради ковид-19, екстремната сиромаштија во светот се зголемила за седум проценти, а рутинското вакцинирање е паднато на најниски нивоа од 1990-ите.

„Ова е големо уназадување“, заклучи Бил Гејтс.

Според него, во изминатата година светот забележал уназадување според речиси сите индикатори.

„Откако 20 години едноподруго имаше пад во екстремната сиромаштија, сега гледаме обратен процес. Речиси 40 милиони луѓе повторно живеат во екстремна сиромаштија. Тоа е повеќе од еден милион неделно откако почна пандемијата“, изјави Марк Сјузмен, извршниот шеф на Фондацијата.

Извештајот ги посочува проекциите на Меѓународниот монетарен фонд дека глобалната економија ќе изгуби најмалку 12.000 милијарди долари до крајот на 2021 година, иако досега се вложени 18.000 милијарди долари во стимулирањето на економиите низ светот.

Latest News

Ако немало Македонци, можело ли речиси 200 години да има „Македонско прашање“?

Кога се чита бугарскиот меморандум до членките на ЕУ, со кој се негира се’ македонско, почнувајќи од јазикот, секој...

Време: Сончево до 31 степен, попладне доаѓа дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен, а во западните делови повремено засилен ветер од југозападен правец. Кон...

Костовски: СДСМ планира приватизација на Македонски пошти

Трифун Костовски, сопственикот на Еуростандард банка во вечерашното гостување во емисијата Заспиј ако можеш вели дека е убеден дека подолг временски период е кроен...

Заев мора да сфати дека не држи мoнопол на клучните одлуки за европските прашања

Заев мора да сфати дека не држи монопол на клучните одлуки за европските прашања и мора да понуди платформа. Доколку сам го истурка процесот...

(Видео) Нов инцидент на полициска бpyталност

По вчерашниот бpyтален нaпaд на луѓе во Битола, вечерва нов инцидeнт со исти исход се случи во Скопје. На видеото кое кружи на...

More Articles Like This