October 27, 2021, 9:26 pm

Гepмaнcки лeкap твpди дeкa caм нaпpaвил вakцинa пpoтив кopoнaвиpycoт: Ce вakциниpaл ceбe cи и ceмejcтвoтo, a тoгaш my тpoпнaлa пoлициja нa вpaтaтa

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Германскиот лекар Винфрид Штекер (74), кој сам ја направил вакцината против коронавирусот, и со тоа ги вакцинирал семејството и пријателите, доби кривична пријава.

Штекер, кој има мала клиничко-имунолошка лабораторија во Либек, ја разви вакцината за корона.

Прво ја тестирал вакцината врз себе, по што на 8 мај објавил дека е имун на коронавирусот.

Потоа ги вакцинирал своите деца и сопруга, како и 100 волонтери. Како што вели, тој ја создал „најдобрата вакцина против ковид-19“.

Откако успешно ја тестирал својата вакцина, тој му се обрати на претседателот на Институтот Пол Ерлих, институцијата одговорна за одобрување на вакцината.

Постот на Твитер може да го погледнете ТУКА.

Тој му ркол на институтот дека има ефективна вакцина со која може да се направи вакцинацијата и чека позитивен одговор.

Сепак, наместо да одговори, тој добил повик од полицијата со информација дека против него е поведена истражна постапка за кршење на законот за дрога.

Адвокатот на Стекер побара да се прекине истражната постапка и истакна дека неговиот штитеник ја дал својата вакцина како дел од „индивидуалните обиди за лекување“, за што не е потребна дозвола за производство.

Покрај тоа, тој наведува дека сите вакцината ја примиле доброволно.

Штекер е убеден дека неговата вакцина може да вакцинира три четвртини од населението во Германија во рок од половина година.

Тој рече дека не сака да заработи пари за вакцината, но му било важно да ја стави под пандемија под контрола, па затоа сака да ја сподели својата формула со светот.

Latest News

Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена

„На 31ви, Општина Росоман ќе остане прогресивна општина, обединета која ќе го зграпчи убавото кое доаѓа пред нас, европската...

More Articles Like This