September 24, 2020, 10:19 pm

Гepмaнcки мeдиyми – Нajмнoгy зaрaзeни на гepмaнcкиoт aвтoпaт А3 пpeкy кoј дoaѓaaт од Зaпaдeн Бaлкaн

Поврзано

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

Се огласи Ибрахимовиќ за состојбата откако беше дијагностициран со ковид-19

Нaпaѓачот на Милан, Златан Ибрахимовиќ ги коментираше информациите дека бил зaразен со кopонавирус. Вчера имав нeгативен тест за коронавирус, денес...

Источноевропските замји го отфpлија новиот план на Европската унија за спрaвување со мигpaнтите

Група источноевропски земји го отфрлија новиот план на Европската унија за справување со мигрaнтите, уривaјќи ги нaпорите за рeшавање...
- Advertisement -

На станиците за тестирање на германските автопати, најголем процент од заразените со Ковид-19 е пронајден на просторот за одмор на автопатот А3, кој главно носи патници од Западен Балкан во Германија.

Според германски медиуми, позитивни се околу 2,4 проценти од тестовите во Центарот за тестирање на автопатот А3 Донаутал-Ост. Од отворањето на Центарот за тестирање, 16.556 патници дозволија да им се земат брисеви. Од нив, 410 се позитивни.

На проторот за одмор во Хохфелн, на автопатот А8, процентот на заразени лица е помал (1,2 процент), а уште помалку има на Интал-Ост, на автопатот А93 (0,4 проценти).

На автопатот А8 биле тестирани 11.509 лица, а 137 биле заразени, додека на А93, од 7.285 тестови за присуство на коронавирус, 32 од нив биле позитивни.

Весникот „Зидојче Цајтунг“ ја цитираше изјавата на министерката за здравство на Баварија, Мелани Хумл, според која големата разлика во процентот на заразени лица се објаснува со фактот дека тест станицата на автопатот А3 „широко ја користат патниците од Западен Балкан“.

Новинарот на тој весник потсетува дека за голем број на земји од тој регион – како Србија и Босна и Херцеговина – предупредувањата на германското Министерство за надворешни работи до граѓаните да не патуваат во тие земји заради зголемениот ризик од инфекција се уште се во сила.

Во последниве денови, бројот на новозаразени повторно се зголеми во Германија.

Во извештајот на весникот се најавуваат засилени контроли за задолжителното носење заштитна маска и физичко растојание од 1,5 метри во Баварија, како и зголемено присуство на полицијата на шеталиштата, места за капење и јавни паркови.

Latest News

Двајца полицajци тешко повpeдeни, зaвршиле во бoлницa

Двајца полицaјци од СВР Велес се потешко повpeдeни вечерва кај велешкото село Степанци, откако биле нaпaднати од дрвokрадци. Како што...

Георгиев: Ова со Артан Груби навестува нов институционален аpанжман во политичкиот cистем во Македонија

Овој аранжман што се случува особено сега кој што почна со синтагмата премиер Албанец, премиер од ДУИ и со прв вицепремиер, конкретно Артан Груби...

Димовски: Допрва ќе ги гледаме диcфункционалностите на парламентарното мнозинство

Не се сите перспективи розови за парламентарното мнозинство. Колку што велат ќе се зголемува, јас би оставил простор дека претстојат сеpиозни прeдизвици внатре да...

Се огласи Мурињо по победата над Шкендија

Екипата на Тотнем се пласира во плејоф-фазата од Лига Европа, откако вечерва ја coвлада Шкендија со 3-1, но далеку потeшко од очекуваното, заклучок што...

(Видео) Уште еден случaj на пoлициcka бpyталнocт

Уште еден случај на пoлициска бpyталност фaтeн на кaмера. На социјалната мрежа фејсбук се појави видео на кое се гледа полициcки службеници како бpyтално...

More Articles Like This