Гoлeмa тpaгeдиja вo Нигерија: Bo ekcплoзиja нa циcтepнa зa гopивo, нaд 30 лицa зaгинaa, a 17 ce пoвpeдeни..

Поврзано

Се ypна вoeн хеликоптер во Турција, зaгинaa девет лица

Воен хеликоптер се урна во источна Турција, при што загинаа 9 лица, а четири беа повредени, соопшти турското Министерство...

Силeн зeмјотрес од 7,3 стeпени го погoди Нов Зеланд, издадено пpeдупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,3 степени го погоди Нов Зеланд, поради што е издадено предупредување за цунами. Брановите на...

Дe6eлинaтa знaчитeлнo ja згoлeмyвa cmpтнocтa oд Koвид-19: 2,2 милиoни oд 2,5 милиoни cmpтни cлyчaи ce cлyчилe вo земји co виcoк бpoj дeбeли лyѓe

Истражување на Светската агенција против дебелина открива дека значителен број смртни случаи поврзани со Ковид-19 можеле да бидат спречени...
- Advertisement -

Најмалку 30 лица загинаа, а 17 се повредени при експлозија на камион-цистерна за гориво, кој превезувал бензин во нигерискиот град Агбор.

Според очевидец, експлозијата била предизвикана од истекување во цревото за дозирање. Се уште не е позната точната причина за инцидентот.

По експлозијата избувнал пожар, при што се оштетени повеќе од 30 куќи во близина на бензиската станица. Исто така, целосно е уништена и плантажа со палми.

Настраданите се здобиле со сериозни изгореници и биле пренесени в болница.

Latest News

Едностран договор: Во Македонија се гледа бугарска телевизија, но не и македонска во Бугарија

Од вчера македонските граѓани кои се на мрежата на Телеком можат да ја следата програмата на бугарската национална телевизија....

More Articles Like This