October 28, 2020, 3:27 am

Гpaѓаните во шok: Македонските експepти пpeдвидуваат уште 2 години нoceње мacки и живoт спopeд пpoтоколи

Поврзано

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за...
- Advertisement -

Корона кризата ќе потрае и барем уште две години ќе мора да носиме маски, да одржуваме дистанца и да ги применуваме мерките за заштита, дури и кога на повидок би била вакцината, анализираат експертите од областа на епидемиологијата.

Ќе бидат потребни најмалку две години за да се вратиме на начинот на живеење од пред пандемијата со коронавирусот, а граѓаните во меѓувреме ќе мора да носат маска и да одржуваат дистанца, дури и кога би се вакцинирале, проценува за ,,Слободен печат” директорот на Центарот за јавно здравје Скопје, доктор Александар Стојанов. Оваа негова оценка се темели на фактот што при дистрибуцијата на вакцината можно е да произлезат низа компликации и проблеми со капацитетите, кај дел од граѓаните ќе има отпор да ја примат вакцината, но и македонскиот здравствен систем ќе мора да се потруди од петни жили брзо да дистрибуира 400.000 дози до населението, како што препорачува Светската здравствена организација.

Клучот за успешна борба со пандемијата од Ковид 19 во земјава и понатаму според епидемиолозите кои ги контактиравме ќе останат да бидат протоколите и нивната одговорна примена. Иако постојат протоколи за сите настани, за функционирањето на трговските објекти и за сите општествени случувања, тоа не е доволно за да се излезе како победник од корона кризата. Од тоа колку доследно граѓаните и бизнисите ќе ги применуваат мерките и протоколите ќе зависи и со какви последици ќе излезе државата по пандемијата, оценуваат здравствените власти.

Извор: Слободен Печат

Latest News

Ќе доцни исплатата на повратот од „Викенд без ДДВ“

Повратот на данокот од сметките направени во таканаречениот „Викенд без ДДВ“ најверојатно ќе доцни. Иако парите од данокот за...

Зapaзени неколку новинари, сниматели и други вработени во Телевизија Сител

Повеќе од десетина новинари, сниматели, вработени во режија и во дескот на Телевизија Сител се или зaразени или се во изолaција поради контакт со...

Наредена целосна мобилизација на здравството во Хрватска

Хрватскиот министер за здравство Вили Берош објави дека нaредил целосна мобилизaција на здравството. Берош на својот Фејсбук профил напиша дека моменталната состојба со коpонавирусот во...

Пренџов: Власта се грижи за граѓаните како што Шилегов се грижи за платите на пожарникарите

Вечерва во емисијата „Заспиј ако можеш“ гостуваше Љупчо Пренџов, потпрестедател на ГРOМ, пратеник и претседател на Парламентарната комисија за контрола на тајните служби. При...

Пренџов: На 100 000 жители, ЕУ има 30 зapaзени, додека Македонија има 441

Љупчо Пренџов, пратеник од Гром и Коалицијата„За обнова на Македонија“ во своето гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ зборуваше за измените на Законот...

More Articles Like This