Гpyби: Д У И не се мешаше во „Moнcтpyм“, само побаравме повторување на пocтапката

Поврзано

Македонскиот oфицep нeмa jyжнoaфpикaнcки coj нa виpycoт, cтaнyвa збop зa нигepcки coj

Македонскиот офицер кој беше донесен од Африка не е заразен со јужноафриканскиот сој на корона вирусот, туку кај него...

Џафери: Paмaзaн Бajpaм нeкa дoнece пoлни cpца и yм co yбaви и пoзитивни миcли

Овој празник кој е посветен на милоста, љубовта и меѓусебното простување, нека донесе полни срца и ум со убави...

Пoлициcки чac oд пoлнoќ дo 4 чacoт нayтpo, дeл oд koвид-цeнтpитe зaтвopeни

Од вечер на полноќ стартува скратениот полициски час кој ќе трае до 4 часот наутро. Со одлука на Владата...
- Advertisement -

Првиот вицепремиер и министер за политички системи, Артан Груби од ДУИ, не сака да го коментира судскиот процес „Монструм“, но тврди дека единствен пат кога неговата партија се вмешала во случајот, било барањето да се повтори судскиот процес.

Не ги коментираме судските процеси и одлуки. Единствен момент каде ние како политичка партија бевме вмешани во овој случај беше во барањето да се повтори постапката поради недовербата на целата јавност во претходната одлука на судот. И тоа го постигнавме. Оттука натаму е работа на обвинителството, на одбраната и на судот во судска постапка да си ги докажат своите аргументи, рече Груби на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарски прашања.

Груби не сакаше да ги коментира изјавите на тогашниот опозиционер Зоран Заев, кој тврдеше дека невини луѓе се во затвор.

Јас можам да одговарам за тоа што беше наш став, рече Груби повторувајќи го ставот на ДУИ дека требало да се повтори процесот.

За потсетување, партијата тогаш од побара меѓународна експертиза и вклучување на ФБИ во случајот, а за тоа лобираа и во американската амбасада и кај американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд.

Во октомври 2017, ДУИ ја поздрави одлуката на Јавното обвинителство за укинување на првостепената и на второстепената одлука на Основниот и на Апелациониот суд во случајот „Монструм“.

Тогаш Артан Груби на прес-конференција рече дека тоа е единствената правична одлука што можеше да ја донесе Јавното обвинителство. Порача дека тие го охрабруваат Врховниот суд да ја донесе одлуката за повторно судење на овој, како што го нарече, контекстиран судски спор.

При таа одлука се надеваме дека истовремено Врховниот суд ќе донесе одлука за целосно ослободување на луѓето кои се во затвор за овој случај, рече Груби и додаде дека процесот на преиспитување на некои одлуки треба да продолжи и со случаите „Диво насеље“ и „Сопот“.

Latest News

И претседателот Стево Пендаровски се фотографирал со Камбер Идризи

И претседателот Стево Пендаровски, помеѓу останатите политичари од владејачката партија, се фотографирал со вчера убиениот Камбер Идризи, кој беше...

More Articles Like This