August 15, 2020, 6:06 pm

ДАВИТКОВСКИ: Со партиска книшка се вработуваат за да не работат

Поврзано

Кoj ce извeкoл пapи со инcaјдepcки инфopмaции од Еуpoстaндаpд бaнкa? – Тeчaт poкoвитe за oбeштeтyвaњe

Кој се повлекувал пари пред да пропадне Еуростанадард банката? Дали имало инсајдерски информации од Народаната банка дека и се...

Oпштинa Бутел лидep во пpивpeмeни вpaбoтyвaњa, пoткyп или пoтpeбa?

Општина Бутел е лидер во привремените вработувања на ниво на територија на државата, втора на листата е УЈП, следува...

Кoрoнaвиpyc во пcихиjaтpиcкaтa бoлницa во Демир Хисар, пoчинa пaциeнткa, 12 се зaрaзeни

Корона вирусот влезе во Психијатриската болница во Демир Хисар каде се заболени 12 пациенти, а една штитеничка почина како...
- Advertisement -

Недостиг од xраброст за промени, но и следењето на партиските, а не на државните интереси се главна причина за спорото спроведување на реформите, заклучија десетина експерти од различни области правејќи пресек на реформите во судството, јавната администрација, безбедносните служби и СЈО, на панел дискусијата „Дали имаме реформи и зошто не“ што се одржа денеска во Скопје, пренесе 1ТВ.


– Отпуштањето на луѓето вработени со помош на роднини, функционери не е реформа, како ни вработувањето во приватен сектор на 1 600 административци кои сега земаат плата, а ништо не работат. – оцени универзитетскиот професор Борче Давитковски.

Според професорката Мирјана Најчевска донесувањето на било кој законот кој што секоја Влада го најавува и доживува како реформа не е крај, туку почеток на приказната за реформи. Таа остpо ги критикуваше Советите за реформи во правосудството и реформи во администрацијата.

За разлика од сите други, деканот на факултетот за безбедност, професорот Никола Дујовски е задоволен од реформите во безбедносниот сектор и за него не е спорно тоа што новата разузнавачка агенција ОТА ќе биде под директна надлежност на владата и што нејзиниот претседател ќе го назначува премиерот. Со ова не се согласува професорот Гордан Калајџиев.

Професорот Денис Прешова упати јавна критика на сметка на работата на судиите и како што рече, судскиот менталитет кој не’ кочи сите нас.

Панел дискусијата беше организирана од Асоцијацијата за граѓанска толеранција и соработка од Прилеп.

Latest News

(Видео) Haчeлeн дoгoвop помеѓу Заев и Ахмети – Пpoблeм cѐ yштe пpeтcтaвувa пpeмиep Албaнeц

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите за коалиција....

САД бapaат тpaнcпapeнтнa иcтpaгa за eксплoзиjaтa во Беjpyт

САД денеска повикаа на транспарентна истрага за експлозијата во Бејрут, каде треба да пристигнат припадници на ФБИ за да им помогнат на либанските власти...

(Видео) Цpн гycт чaд ја пpeкpи Атина – Из6yвнa пoжap во фaбpикa

Облак од густ црн чад ја прекри Атина откако избувна пожар во фабрика за рециклирање пластика во саботата наутро. Пожарот избувнал во погон во Метамофозис,...

(Видео) Зaглaвeнитe Албанци пoчнaa пpoтecт на гpчкaтa гpaницa, aмбyлaнтнo вoзилo пpeгaзи дeтe

Илјадници Албанци почнаа протест на грчко-албанската граница Какавија, откако од вчера, пред истекот на рокот до 3 часот наутро за воведување на новите грчки...

Кoj ce извeкoл пapи со инcaјдepcки инфopмaции од Еуpoстaндаpд бaнкa? – Тeчaт poкoвитe за oбeштeтyвaњe

Кој се повлекувал пари пред да пропадне Еуростанадард банката? Дали имало инсајдерски информации од Народаната банка дека и се спрема пропаст неколку месеци порано,...

More Articles Like This