ДАЛИ ВРЕДИ ДА СЕ ИНВЕРСИТА ВО КРИПТО ВАЛУТАТА: Сите информации кои ви требаат за да започнете со овој бизнис

Поврзано

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР...

Од полноќ нови цени на гоpивaтa

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Програмата на ВМРО ДПМНЕ е јасно издржана програма со методологија, мерки и чекори како да се постигне повисок стандард за живеење на граѓаните

Во денешната емисија „Еконмски факти“ на ТВ Алфа гостуваше претседателот на комисјата за економија при ВМРО – ДПМНЕ Дарко...

Дали вреди рударството cryptocurrency? Ова е многу добро прашање, но не и оној што има директен одговор. Постојат неколку фактори што треба да се земат предвид. Но, краткиот одговор е не; вкупната цена на рударството е таква што не е профитабилна на краток рок. Како едноставна цена за споредба на профитот, профитот на рудникот криптовалути е многу, многу скромен.

Но, тоа не е целосна приказна. Ова не значи дека нема профитабилност во рударството. Сепак, профитот може да биде повеќе долгорочен отколку краткорочен. За почетници, кога рударството Bitcoin започна во 2009 година, рудар може да користи персонален компјутер. Покрај тоа, конкуренцијата со други рудари не беше толку жестока како што е во моментов.

Ова е во голем дел затоа што сега повеќето рудници се одвиваат во Кина. Исто така, првенствено се изведува во базени, а не самостојно. Како резултат, рударството не е повеќе активност во училиштата. Рударите треба да земат предвид неколку фактори кога размислуваат за профитабилноста; и краткорочни и долгорочни.

Она што не може да се занемари е зголемувањето на прифаќањето на криптовалутите и нивното поголемо влијание врз пазарите на фиат. Значи, нема сомнение дека криптовалутите имаат вредност. Но, колку и колку долго е прашање никој не може да одговори со сигурност. И оваа нестабилност, заедно со цената на енергијата на рудникот, создава вистинска неизвесност.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести